| Ak13896534 a întrebat:

Daca am o aplicatie care face DVD, pot face si cu ea si CD?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

DVD = Digital Video Disk este un format special de inregistrare video.
Programele care fac DVD sunt - de regula - programe de prelucrare /editare video si sunt capabile sa converteasca un fisier video in format DVD standard, pe un disk de 4.3Gb.

Totodata, pe discurile "DVD" cu capacitatea de 4.3Gb se pot scrie si alte fisiere de date, din cele mai diferite feluri. Asemenea programe cu care se pot scrie si date pe discurile optice sunt: "Nero", "Alcool120" si multe altele. Cu aceste programe se pot scrie atat CD-uri, cat si DVD-uri.

In general, CD-urile si DVD-urile difera prin capacitatea maxima, respectiv prin alte 2 posibilitati:
1. NU se pot crea Audio-DVD -uri, doar Audio-CD -uri
2. Nu se pot scrie Video-CD -uri cu standard DVD

Ca raspuns la intrebarea ta: depinde de material si ce format /marime vrei sa pui pe CD, respectiv cu ce program (aplicatie).

| NLS a răspuns (pentru Bula):

1. laughing)))

https://goo.gl/images/Et86os

Dar asta ce-o fi, roata de la bicicleta?

Burnerul ce-l folosesc eu scrie DVD-uri audio de ani buni.

| Bula a răspuns (pentru NLS):

Si cu o combina compatibila mp3 sau un DVD player le poti reda acele audio DVD-uri? big grin
Eu nu prea am reusit, cand am incercat...

| NLS a răspuns (pentru Bula):

Cu combine nu stiu (mai mult ca sigur nu merg),
dar exista cateva modele de DVD-playere pe care merg,
plus alte modele de radiouri din astea moderne de masina care cunosc Audio DVD-uri. (bineinteles ca pretul e pe masura, eu n-am asa ceva)

| Bula a răspuns (pentru NLS):

Merci.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NLS):

1.pai si tu la ce le asculti? ca la masina deja ai stick, sau card, sau ai auxiliar in torpedo, arunci un ipod acolo si uiti de el happy
2, el vrea sa faca si cd-uri nu numai dvd-uri

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Normal! Orice aplicatie mai noua recunoste fisiere, dispozitive, etc, mai vechi. Iti recomand una free foarte buna: http://bit.ly/2DNQitc

| RAY a răspuns:

Daca e inclus da, daca ai nero clar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-a scris bula ala moartea caprioarei acolo, mai mult te-a bagat in ceata.
Nero face absolut orice format vrei.
Ma gandesc ca ai intrebat, ca vrei sa faci cd-uri pentru masina, track?
Daca da, sigur, face si de-alea.