| Denis2010den a întrebat:

Dacă am un laptop cu placa integrata și cred ca se deconectează când e puțin mai solicitata pentru ca ecranul rămâne pornit dar se face negru și se aude sunetul de deconectare și reconectare. De obicei se întâmplă pe mincraft sau de exemplu acum am încercat sa fac un usb bootabil cu w11 și s-a întâmplat la fel pentru câteva secunde. Ce as putea face, menționez ca e un i3 gen 10 și placa nu știu ce model e doar știu ca este Intel uhd Graphics. Îl am de vreo 2 ani jumătate sau 3 ani.

1 răspuns:
| NLS a răspuns:

Foarte important: DE CAND se comporta astfel?

Update-urile de Windows 10 si 11 obisnuiesc sa creeze uneori conflicte de drivere sau chiar strica intrari prin registrii.

Daca te gandeai sa instalezi W11 pe acel sistem, iti recomand sa mai astepti si sa bagi tot W10.

Ultimul update de 11 iti poate cauza probleme mai mari decat ai acum. Da, l-au stricat dn nou.

https://zonait.ro/windows-11-kb5035853/

Daca se intampla atat in jocuri cat si atunci cand esti in Windows, nu e cel mai probabil legat de supraincalzire.
Ci de conflict de drivere sau fisiere de sistem.
Asta ai putea rezolva prin reinstalarea Windowsului.

Mai poate fi vorba de contact slab la fisa ecranului.
Sau poate RAM-ul nu mai face contact bine.
(RAM-ul si uneori placa video, au probleme la sloturi, din cauza dilatarii zonei cu contacte, care dupa ce opresti sistemul, se contracta, dar daca apare chiar si o diferenta de 2 microni, pot aparea probleme).
Pentru asta recomand sa il duci la un service,
daca reinstalezi Windowsul si face la fel.