| ReignForest a întrebat:

Dacă am windows 10, merge să instalez linux(ubuntu) sau windows 12(am văzut pe Youtube cum se instalează)? Merg pe linux jocurile din browser dar și jocurile descărcate? Mai multe informații despre linux pentru că vreau să instalez un windows și nu știu pe care.

4 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Instaleaza Windows 10, punct. Windows 12 e un linux cu un skin dragut, si Linux nu e grozav daca planuiesti sa te joci. Wine se descurca cu unele jocuri dar nu cu toate, si mereu vor merge mai bine pe un Windows real.

| flixbuster a răspuns:

Faptul ca vrei sa instalezi Linux este de apreciat. Este important ce asteptari ai si ce vrei sa faci cu el. Windows si Linux sunt ca masina si motocicleta: ambele merg pe strada, ambele au motor si ambele te duc din A in B dar totusi au destule diferente.

Ubuntu este o alegere buna, iti recomand Ubuntu 20.04 LTS care este versiunea curenta si are suport 5 ani.

Windows 12 este doar o gluma (proasta, as zice eu).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Windows 12 nu există, nu este dezvoltat de Microsoft și din știrile oficiale, nu va mai exista o altă versiune mai nouă de Windows, ci vor apărea doar actualizări.

Windows 12, probabil cel la care te referi tu este tema personalizată pentru Linux OS, conceput de către niște necunoscuți. Există multe alte versiuni Linux Desktop care sunt specializate pentru securitate precum CentOS și Debian/Ubuntu.

Jocurile din browser vor funcționa, evident, întrucât se utilizează tehnologia Adobe Flash Player, pe care Google Chrome deja o are implementată. Jocurile descărcate vor funcționa numai dacă au fost dezvoltate pentru platforma Linux. Cele dezvoltate pentru platforma Windows, bineînțeles că nu vor funcționa.

Spre exemplu.dll-urile nu vor reprezenta extensii Linux. Un înlocuitor în cazul Linux pentru.dll este extensia.so.

Poți instala Linux chiar dacă ai Windows instalat. Nu recomand să faci doua partiții bootabile, așa că dacă ai de gând să instalezi Linux, mai bine ai șterge partițiile și le-ai formata.

Linux este mult mai puternic în securitate față de Windows, mult mai stabil. UNIX este în schimb mult mai rapid și mai puternic în securitate decât Linux sau Windows. Însă multe jocuri au fost dezvoltate pentru Windows. Poate există anumite alternative să citești extensiile.dll și executabilele, deși mă îndoiesc.

| DoctorWh0 a răspuns:

Windows 12 nu exista.
Linux este un sistem de operare similar cu UNIX, complet gratuit.
Cea mai populara distributie de Linux este Ubuntu. Aceasta distributie vine in mai multe "gusturi" (flavours) pentru diferiti oameni (Kubuntu, Lubuntu, Xubuntu, Ubuntu Studio, Ubuntu Budgie, etc...).
Pe Ubuntu merg toate jocurile din browser (sau macar ar trebui sa mearga toate), si, folosind aplicatii ca Wine si Proton, merg foarte multe jocuri care merg si pe Windows. Jocurile care folosesc anti-cheat-uri nu merg(Fortnite, Paladins, Overwatch, etc...).