| CyberDune28 a întrebat:

Daca e ceva care e "open source", inseamna automat ca n-are virusi?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Termenul "Open source" se foloseste in programare, cand programul-sursa este pus la dispozitia tuturor, gratuit, fiind posibil sa faca oricine orice modificare in el.
Astfel se intampla si cu sistemul de operare Linux si multe programe care ruleaza sub el.
Nu prea sunt "virusate", fiindca "virusul" ar fi la vederea tuturor si l-ar da gata (de rusine) pe cel care l-a "virusat".

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Înseamnă automat invers.

| mihai69 a răspuns:

Nu.
Dar dacă este (sau conține) un virus, poți vedea asta analizând codul sursă.

| doctorandus a răspuns:

Open source nu inseamna ca nu e periculos.

| UserRo10 a răspuns:

Open source inseamna ca developerul da acces oricui sa modifice softul si are 100% acces in back end.