| Raluuuuuuu a întrebat:

Daca iau un iphone din strainatate trebuie decodat sau ceva?

5 răspunsuri:
| CharlieHarper a răspuns:

Depinde,daca-i codat pe o retea anume, da, daca nu, nu

| aBunnyMind a răspuns:

Daca il iei din America sau Canada e o problema : frecventele acestor tari sunt diferite de cele din Romania. Daca e luat cadou la un an de abonament : trebuie decodat din reteaua respectiva sau tinut pe reteaua geamana din Romania ( Vodafone Uk - Vodafone Ro, Orange UK - Orange Ro, Cosmote GR - Cosmote Ro). Si mai exista posibila problema cu garantia : se defecteaza trebuie dus prin una dintre cele doua metode : - in persoana cu certificatul de garantie la firma de la care a fost cumparat/primit ca gift
- prin Posta Romana la care platesti transportu in functie de greutate + timbrele necesare, la adresa exacta a firmei de la care a fost procurat ( cu tot cu certificat de garantie).

| 12AA a răspuns:

Daca il iei la liber nu, dar daca ti`l da la vreo companie cand faci un contract ceva DA trebuie sa il decodezi.

| Diaaaana a răspuns:

Nu trebuie decodat dar parerea mea este sa nu iti iei deoarece vei avea probleme cu garantia. Daca Doamne Fereste se intampla ceva si trebuie reparat garantia se face in tara respectiva de la magazinul de unde l-ai cumparat deci ar trebui sa faci un drum special pentru asta.Aceeasi problema am avut-o si eu cu laptopul.Succes:*

| Nuamchefazi a răspuns:

Are dreptate charlieharper