| stephy2301 a întrebat:

Daca imi iau acest laptop cata memorie am? Si ce e cu cei 320 GB? Ca nu inteleg
http://www.cel.ro/......in7-red-l/
Explicati-mi si mie ce e cu memoria la laptop-uri

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Fisierele se baga pe HDD. si nu pot depasi 300 Gb. Glumesc. Nu exista fisiere asa de mari. Deci: tot ce bagi in computer se stabileste pe HDD ca in camara. Cand folosesti ceva acesta apare din camara in bucatarie (memoria RAM). Cand ai parasit acel "ceva"(joc, program, etc) el revine in "camara" (HDD). Chestia ca daca ai Windowsul care sa zicem ca necesita 1 Gb de RAM si mai ai si un joc cu grafica data dracu' care necesita (sa zicem) 2 Gb de RAM devine cam complicat. Computerul va imprumuta 1 Gb de pe HDD (portiunea libera). Partea prosta ca acesta memorie imprumutata de pe HDD luceaza mai incet si va incetini tot sistemul. Daca iei laptopul numai pentru net, joculete oarecare, fisiere de filme, muzica, carti, etc, atunci nu trebuie sa-ti faci probleme.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Memoria la laptop ca si la computer desktop este la fel. Nu este difertenta de cat de capacitati. Cel de mai sus are 320 Gb memorie fixa careia i se spune normal HDD (hard disk) si 2 Gb memorie volatila careia i se spune RAM (SDRAM, DDRAM, etc). Partea proasta este ca are 2 Gb RAM si nu suporta mai mult de 2 Gb. Daca il ei nu-l vei putea folosi la jocuri puternice sau programe tip Autocad, etc, programe care necesita memorie multa.

| stephy2301 explică (pentru Salontanul):

Adica pot baga mai multe fisiere care, fiecare, sa nu depaseasca 2 GB? In total pot fi mai mult de 2 GB, nu?

| Salontanul a răspuns (pentru stephy2301):

Nu. Fisierele se baga pe HDD. si nu pot depasi 300 Gb. Glumesc. Nu exista fisiere asa de mari. Deci: tot ce bagi in computer se stabileste pe HDD ca in camara. Cand folosesti ceva acesta apare din camara in bucatarie (memoria RAM). Cand ai parasit acel "ceva"(joc, program, etc) el revine in "camara" (HDD). Chestia ca daca ai Windowsul care sa zicem ca necesita 1 Gb de RAM si mai ai si un joc cu grafica data dracu' care necesita (sa zicem) 2 Gb de RAM devine cam complicat. Computerul va imprumuta 1 Gb de pe HDD (portiunea libera). Partea prosta ca acesta memorie imprumutata de pe HDD luceaza mai incet si va incetini tot sistemul. Daca iei laptopul numai pentru net, joculete oarecare, fisiere de filme, muzica, carti, etc, atunci nu trebuie sa-ti faci probleme.