| dinu95 a întrebat:

Daca imi schimb placa de baza trebuie sa imi schimb si sursa?
Daca Da, ce model de sursa se potriveste la socket-ul AM3?

Răspuns Câştigător
| laptopnews a răspuns:

Daca schimbi placa de baza si treci pe AM 3, trebuie sa ai grija ca procesorul sa fie compatibil cu AMD3. Sursa nu are treaba cu socket-ul, dar are treaba cu ce consum se genereaza si trebuie sa faca fata acestuiahappy

3 răspunsuri:
| antonG a răspuns:

În principiu nu. Sursa oricum nu are legătură cu tipul de socket. Trebuie însă să te interesezi de puterea electrică a noii plăci de bază. Puterea electrică a tuturor componentelor trebuie să fie

| keyser a răspuns:

Nu e necesar, trebuie sa fii atent ca sursa noua sa poata sustine sistemul din punct de vedere al numarului wattilor.

| dinu95 explică:

Unde trebuie sa ma uit la ce consum are placa cea noua?