| sergiu2222 a întrebat:

Daca mai adaug memorie ram in calculator trebuie sa reinstalez windowsul? sau doar sa pun placutele in locasurile alea?

Răspuns Câştigător
| florin1979 a răspuns:

Nuuu doar pui placa placile. dar vezi sa fie acelasi tip de ram
ddram 1 2 sau 3. nu merg amestecate! si sa iti suporte frecventra placutelor, placa de baza! dar de obicei suporta fara probleme! daca nu suporta, iti va tiui calculatoruhappy

17 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Doar pui placutele. Windows-ul le va recunoaste.

| Minks a răspuns:

Dupa fiecare schimbare la nivel hardware e indicata o reinstalare fresh de windows, dar in cazul memoriei ram nu e obligatoriu.

Răspuns utilizator avertizat
| Fussion a răspuns:

Salut.Inchide calculatorul, scoate-l din priza si cu mare grija(numai pe o parte poti pune placutele)introdu'' placutele in locasurile acelea apoi prindele cu clemele.Succes.

| AndreYoman a răspuns:

Pui placutele in lacas, si cand deschizi calculatorul iti zice cata memorie a detectat, unde tu doar dai ok si gata.

| ChoCoLaTe_2477 a răspuns:

Nu stiu sigur. dar eu cand mi-am bagat rami nu am refacut windowsul big grin

| Marin46 a răspuns:

Trebuie sa bagi placutele si atat

| Gizăz a răspuns:

Nu. E suficient să montezi plăcuțele.

| Fireworks a răspuns:

Depinde de windows, daca ai windows 7 le citeste direct fara sa il mai reinstalezi

| CosminHaarp a răspuns:

Nu nu trebuie sati reinstalezi windowsul doar sa le pui mare smecherie nu?laughing

| 19marian60 a răspuns:

Nu

,trebuie doar sa montezi placile de memorie in locasurile lor
(atentie RAM-urile trebuie sa fie compatibile cu procesatorul), bafta!

| CM7YRE a răspuns:

Nu,bagi doar placutele.

| Claudiu44 a răspuns:

Decat bagi placutele si gata si eu am schimbat plsss funda?

| agentulagent a răspuns:

Nu trebuie sa reinstalezi windows... Doar pui placutele. Dar depinde si de situatie... daca ai un windows de 32bit si memoria ram va ajunge peste 4gb ar trebui sa instalezi un windows de 64bit.

| djrobby a răspuns:

Nu trebuie reinstalat WIN. dar trebuie sa le pui du grija!

| EmoZack13 a răspuns:

Este suficient doar sa inchizi! compiuterul apoi dai jos carcasa introduci placutele (vezi cu grija) apoi il remotezi si go go! functioneaza perfect ai grija cat ram suporta compiuterul si ce tip de ram (ddr1, ddr2, ddr3, sau sdram) apoi dacaca bagi mai mult de 4 gb trebuie neaparat sa instalezi windows pe 64 bit (exixta un program pentru win 7 32 bit ce il face sa suportte 128 gb ram) funda?

| MMihai a răspuns:

Schimbările în configurarea hard sunt recunoscute de sistemul de operare, dacă este bun!