| Kindal38 a întrebat:

Daca pun o placa video gt 1030 2gb alaturi de un procesor pentium g3220 de ghz voi avea bottleneck?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

In CS de exemplu, n-o sa fie probleme, daca folosesti maxim fullHD, pentru ca jocul acesta solicitata mai mult procesorul, insa in alte jocuri "normale" (unde ~70% conteaza placa video) vei avea, placa video fiind destul de slaba.

Cu acel procesor merge de minune o GTX 750Ti, si chiar mai mult: gtx 960, gtx 1050, gtx 1650, sau chiar gtx 660 de exemplu.

| Kindal38 explică (pentru NLS):

Eu credeam ca placa video e mai buna ca procesorul gen?

| NLS a răspuns (pentru Kindal38):

Https://gpu.userbenchmark.com/......7vsm283726

https://gpu.userbenchmark.com/......5vsm283726

https://gpu.userbenchmark.com/......0vsm283726

https://gpu.userbenchmark.com/......2vsm283726

Seria GT nu e gandita pentru jocuri, decat la cel mai jos/slab nivel posibil (jocuri de 7-8 ani, si pe rezolutie mica, cu efecte dezactivate).
Si e oricum cam slaba pentru acel procesor, pe langa ca e slaba si o investitie proasta in general.
Un GTX 660 sau 960 ar oferi performanta mai buna, la pret asemanator.

| Kindal38 explică (pentru NLS):

Mi as cumpara un gtx 660 dar nu mai este in stoc niciunde nu am idee de ce.

| Kindal38 explică (pentru NLS):

Deci tot mai bun ar fi o placa video rx 550 pentru procesoril meu?

| NLS a răspuns (pentru Kindal38):

RX550, sau una dintre cele 4 de mai sus.
Bineinteles ca gtx660 nu o mai gasesti noua, a trecut ceva timp de cand a fost retrasa seria 600 de pe piata.
Daca vrei noua, ai sanse doar cu RX550 sau poate GTX1050.

6 răspunsuri:
| LasleaIoan1972 a răspuns:

Placa video are procesorul ei deci nici o problema