| Elena_Ela_1995 a întrebat:

Daca un aparat sa zicemca are "50.000" de cadre,si intr-un anumit timp se duc,din cate am inteles se va strica ceva la el, se poate repara sau nu este adevarat?

3 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Un raspuns mai bun e ca nu prea merita reparat de obicei(Costuri destul de mari).
Dar iti ajung zic eu si 50000. Adica depinde cat o sa il folosesti, dar daca ai face 30 poze/24 ore, tot te-ar tine 4-5 ani.

| mihai69 a răspuns:

Te referi probabil la un aparat foto DSLR.
Din păcate, e corect. După aproximativ 100000 de declanșări, mecanismul de mișcare a perdelelor (sau chiar perdelele) se strică. Are și el o limită, ce să facem? Vestea bună e că se poate repara. Vestea mai puțin bună este că operația e cam scumpă. Mai bine iei un aparat nou. Oricum, deja la 50000 de declanșări există mecanisme care au cedat, așa că în cazul acelui aparat despre care vorbești e deja o bombă cu ceas.

| daywalker23 a răspuns:

Cadrele (fps-uri) nu se pot duce...cadrele nu sunt pixeli sa moara si sansele sa se strice aparatul sunt mici ( daca se va intampla sa se strice aparatul sigur nu va fi din cauza cadrelor)