| MrNoob a întrebat:

Ce se întâmplă cand un aparat ajunge la nivelul lui maxim de cadre (a se strica senzorul). Acesta se poate înlocui?
Dacă da, in jur la cați lei ar costa așa ceva?

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce aparat da detalii ca asa nu stie nimeni ce vrei

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde despre ce senzor vorbim, unul de masinute de jucarii costa cativa lei, sau unul performant de avion, care costa cateva sute de mii de dolari.

| NLS a răspuns:

De regula, si in cele mai multe cazuri, nu se strica senzorul, ci declanșatorul
(mecanismul butonului pe care apeși sa faci poza, care comanda ridicarea oglinzii...).
Se poate înlocui, dar costa aproximativ 35% din costul aparatului, deci o suma imensa, si nu știi ce se mai poate strica pe urma.

| antineutrino a răspuns:

Obturatorul se strică, nu senzorul.
Ai aici un site cu numărul maxim de declanşări în funcţie de modelul camerei: http://www.olegkikin.com/shutterlife/sitemap.php