| Lala20 a întrebat:

Daca un telefon are Wi-Fi, ma pot conecta la internet de oriunde, oricand, nelimitat? Adica nu mai am nevoie de abonament cu MB inclusi, pentru internet mobil?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nop. Wi-Fi are acoperire limitata. Este doar o antena, plasata undeva in vecinatatea ta (cativa zeci de metri, maxim) care emite unde electromagnetice receptionate de telefonul tau. Te poti conecta la retele Wi-Fi securizate (cum are poate vecinul tau, dar "bate" pana la tine; sau retele wireless de la diferite firme - care au nevoie de o parola pentru conectare) sau la retele publice care platesc ele abonament lunar la internet ca tu sa vii sa-ti bei cafeluta la ele (retele publice). De asemenea Wi-Fi mai poti gasi in zona centrala a diferitor orase, in locuri publice aglomerate (spitale, facultati).
Nu mai trebuie abonamentu' cu nu stiu' cati MB, dar va trebui sa ai fii intr-un loc unde sa ai acoperire.

5 răspunsuri:
| eXtreme21 a răspuns:

Pt a te conecta prin wi-fi trebuie sa ai internet pentru pc, iar cu ajutorul unui router te vei conecta si cu telefonul prin aceeasi conexiune la internet, pe o distanta scurta, atat cat receptioneaza telefonul semnale de la router.
Sper ca am putut sa te ajut.

| push2gl a răspuns:

Nu oriunde doar in locurile unde gasesti semnal de la un router si daca nu are acces restrictionat (adica are parola)

| Vasi_2046 a răspuns:

Cum Wi-fi e limitat la o raza de maxim 10m, si disponibil doar daca prin acel router se emite internet, atunci raspunsul este ca Da ai nevoie si de internetul de la abonament, pentru cazurile cand nu esti in raza wi-fi

| DeeaMarry a răspuns:

Pai...nu. De fapt, daca telefonul tau are Wi-Fi vei putea sa te conectezi la internet in zonele cu acoperire wireless. Aceste zone pot fi: parcuri, scoala in care inveti, hoteluri, restaurante etc. De fapt, toate zonele care dispun de un router wireless. In unele zone va trebui sa stii parola pentru a putea naviga pe internet.
Daca doresti, poti sa iti cumperi si tu acasa un router wireless pe care sa il conectezi la modemul tau si in felul acesta poti intra pe internet de pe telefon, sau de pe laptop(asta inseamna un cablu in minus in cazul laptopului).

| pisoiul007 a răspuns:

1234 serv relatii clienti cosmote cea mai buna retea de net bafta!