| ISOtech a întrebat:

Dati-mi si mie va rog un tutorial in care se prezinta cum sa faci un banner, logo ce o fi(de preferat photoshop)insa vreau un tutorial foarte bun.Nu va duceti pe google sa scrieti "tutoriale photoshop banner"si sa-mi dati prima porcarie care va vine la mana.Mai bine numai trimiteti decat sa faceti asta.Un banner care arata cat mai bine posibil.Am cautat si eu si toate sunt cam naspa.Ganditi-va ca acesta va aparea pe pagina principala a site-ului deci logic ca trebuie sa arate bine.

Răspuns Câştigător
| introduaicinumele a răspuns:

Degeaba urmaresti un tutorial, trebuie sa incepi cu lucruri basic, dupa care poti incepe sa faci un logo, dar iti dau cateva sfaturi ca-ti iasa ceva frumos:
1) sa fie simplu, fara prea multe prostii de briz-brizuri
2) ca scrie mare cu un font frumos titlul site-ului si evenual jos mai mic adresa URL a site-ului tau
3) Culorile sa se potriveaza cu back-ground-ul site-ului si scrisul si restul bannerelor daca mai sunt.
4) marimea ideala ar fi 150 px inaltime si in lugime fix cat are site-ul.

Sper ca te-am ajutat putin! Bafta!

4 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Pentru bannere eu folosesc GIMP și libre office draw. Ultimul este o clonă a corel draw.Banner-ul trebuie să aibă dimensiunile de 200 lățime și lungime de 550 minin și maxim de 800 px.Restul rămâne la latitudinea ta cum inserezi backroundul și ce font vei folosi.Succes

| Kosmin19 a răspuns:

Tu vrei sa incepi direct cu banner in photoshop este destul de greu trebuie sa o iei usor cu semnaturi pentru incepatoris ai avatar-uri... daca o iei direct cu banner nu vei invata nimic

| danut95 a răspuns:

Un program foarte bun de facut asa ceva e corel draw. este folosit la tot felul publicitati etc.