| ionel27ro a întrebat:

Dau funda celui care ma ajuta sa scap si eu de ne placerea pe care o am.Am memorie de 2gb ram si tot timpul dupa ce instalez windows, o bucata buna de timp nu imi arata decat 700 de mb din cei 2 gb si nu mai functioneaza deloc bine pc-ul, totul se blocheaza sau merge foarte greu

3 răspunsuri:
| mateivali98 a răspuns:

Poate fi de la placa video integrata(daca ai asa ceva)
Placa video integrata isi ia memoria video din ram
Daca ai o placa dedicata nu stiu care e problema.

| vrelian a răspuns:

Cite stikuri de memorie ai? ai doua sau una singura? dar sloturi cite ai? adica acolo unde bagi memoria cite locuri sint? daca ai doar un singur stik atunci schimbal pune-l in alt slot.incearca fiecare slot cu aceiasi memorie si vezi cum iti merge.verifica daca intra bine acolo in slot.curata de praf vezi sa fie totul ok. daca nu se remediaza atunci incearca cu o noua memorie.fa rost imprumuta una de la cineva doar sa vezi. daca aia merge este vazuta atunci memoria ta este dusa. daca la fel face atunci s-a dus placa de baza. daca nu s-a dus s-ar putea sa iti manince din memorie si placa video.fa astea si dupa vezi ce se mai intimpla.ce placa video ai si daca este instalata bine etc.verifica toate si daca totul este in regula si la fel face s-ar putea sa fie placa de baza.dar nu te grabi verifica mai intii.memoria asta a ta ce fel de memorie este? ce DDR este? ce viteza are memoria ce o ai? si verifica pina la ce mamx de viteza de DDR suporta placa ta.adica chestiile alea cum ar fi 1333, sau 1600, sau 1066, sau 800.verifica cit scrie pe memoria ta dupa care trebuie sa stii ce suporta placa de baza.cam astea ar trebui verificate, ia-o usor ca nu-i greu.bafta

| JusticeForCraiova a răspuns:

Schimba memoriile intre ele sau daca ai 4 sloturi pe placa de baza pune primul ram in primul slot si pe al doliea in al 3-lea slot. Am avut si eu problema asta cu ramii si eu i-am schimbat intre ei si mi-a mers dupa aia