| SpeedTeK a întrebat:

Dau funda! Salut, am un aparat foto Panasonic DMC-LS60, l-am scapat pe jos...defapt era pe unitate si unitatea a fost lovita, ma rog, nu mai pot face poze cu el, dar de exemplu sa vad ce poze am pe card sau ce videoclipuri sau setari pot, in fine, deci nu pot face poze/filma, cand dau pe modul pentru. poze/film se stabilizeaza obiectivul, imaginea in ceata apoi apare un dialog"Please set the clock", apoi apare un fundal gri si dialogul " Please turn camera iff and then on again."Si dupa asta se aude un zgomot gen droidul Arthur din StarWars laughing, si apoi cand cand il inchid iar sunetul ala de Droid, ca si cum un motor ar fi alimentat dar ar fi tinut sa nu se invarta, imi apare pe ecran "Lumix" si camera se stinge, dar obiectivul nu se retrage. Aveti idee daca pot rezolva asta cumva eu, sau cam cat costa reparatia?
PS:Nu doresc alt aparat.
PS:Obiectivul merge, gen vad prin display, dar ori mi se pare mie, ori nu e inca stabilizat zoom-ul optic, ori e stricat, dar dupa mine daca nu ar aparea acel mesaj stupid, chiar cred ca ar merge...

3 răspunsuri:
| Gas a răspuns:

Vezi ca Panasonic Romania are pagina pe facebook, scriele un mesaj privat, sunt cei mai in masura sa-ti dea un sfat profesionist. https://www.facebook.com/PanasonicRomania?fref=ts

| TJohannaB a răspuns:

Așa am plătit si eu, nu stiu ce trebuie facut.

| raduro1985 a răspuns:

S-a defectat obiectivul/stabilizatorul. Mergi la un service, e posibil sa iti schimbe ori obiectivul. Nu are importanta mesajul. Nu ar fi mers asa cum e facut chiar daca nu ar afisa mesajul. Asta pentru ca e facut sa mearga in toate conditiile (noapte, miscare, stabilizarea imaginii etc). Un obiectiv in principiu e facut din doua lentile aliniate. In functie de distanta de focalizare acele lentile se apropie sau departeaza pentru clarificarea imaginii. Cred ca in cazul tau e defect acel dispozitiv care aliniaza lentilele.