| Eugeniusu a întrebat:

Dau funda si voturi, fratilor! Am intrebat pe o gramada de forumuri, site-uri si chat-uri, dar nimic. Poate am noroc si ma ajutati voi, ca de o saptamana nu reusesc sa rezolv problema.
Browser-ul meu preferat Google Chrome se misca foarte incet, incarca greu paginilie, videoclipurile merg in reluare, descarca 3 MB in 5 minute si nu-l mai recunosc. Pur si simplu a devenit mai lent decat Explorer, dar nu stiu cum sa remediez situatia, si nu vreau sa trec la alt browser gen Firefox sau Opera... pentru ca nu sunt la fel de rapide si complexe ca si Chrome.
Am incercat sa dezinstalez Chrome si sa-l reinstalez, nu a mers. Am incercat sa-i golesc memoria si sa sterg istoricul + extensii, plugin, etc si tot nu a mers. Am folosit 2 antivirusuri pentru a-l curata, insa nu si-a revenit. Am instalat ceva program recomandat de google pentru un clean la setarile din fabrica, dar tot degeaba. Nu stiu ce sa mai fac, va rog mult sa ma ajutati cu orice sfat!
Va pot da unele detalii gen, am windows 10 recent instalat, un antivirus licentiat nod32, internet rapid UPC, iar Chrome este la zi cu update-ul.

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Daca stii cand s-a facut update-ul la sistem sau drivere, cu System Restore poti reveni la o data anterioara acelei modificari.
https://support.microsoft.com/en-us/help/12415/windows-10-recovery-options.
Pe primul link de pe pagina gasesti pasii de urmat "Restore from a system restore point".

13 răspunsuri:
| AwGenetix a răspuns:

Schimba DNS dinamic cu 8.8.8.8

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Ce ai avut instalat inainte de windows 10? Poate sistemul nu duce aceasta versiune.

| SilviaDulcik a răspuns:

Firefox și Opera nu sunt la fel de complexe? Cine te-a mințit?
Dacă instalezi Firefox împreună cu: uBlock origin, TamperMonkey sau Greasemonkey, stylish, îți spun eu că o să uiți de problemele cu Chrome.

Poate problema ta vine din altă parte, dă un restart la router sau la modem. Câteodată asta rezolvă multe probleme.

| dannyel86 a răspuns:

Pentru a vedea daca problema e de la browser sau nu, poti instala, doar ca test, Firefox sau opera, sa vezi daca se misca in aceeasi maniera (cauza poate nu e browser-ul).
Mai poti dezinstala Chrome si poti pune in sistem o versiune mai veche (tot ca test). Teoretic, browsere-le actualizate ar trebui sa aiba facilitati, nu dezavantaje, dar iata ca unele versiuni noi, avand functii complexe, incarca sistemul si il fac uneori inoperabil. Eu, de exemplu, nu am mai folosit Chrome de cand procesul de update al acestuia imi ingheta sistemul un sfert de ora ca sa-si "innoiasca" el versiunea (la Firefox si Opera nu se intampla asa ceva).

| Eugeniusu explică (pentru dannyel86):

Le-am incercat pe ambele, insa problema nu cred ca este la Browser, ci in alta parte. Si Firefox, si Opera merg groaznic la fel ca Google Chrome. Ce naiba sa fac?

| Eugeniusu explică (pentru AwGenetix):

Cum anume si la ce ajuta daca il schimb?

| Eugeniusu explică (pentru Adrian_Mares_1972):

Windows 8, dar sunt convins ca nu asta este problema. Era totul perfect cu browser-ul pana acum ceva timp.

| Eugeniusu explică (pentru SilviaDulcik):

Am dat si restart, dar tot degeaba. Am folosit o vreme si acele 2 browser-uri, dar pur si simplu nu erau la nivelul Chrome.

| Adrian_Mares_1972 a răspuns (pentru Eugeniusu):

In comparatie W8, W10 consuma mai multe resurse, daca sistemul este slab, nu duce si de aici incetineala.Mai pot fi si setari prost facute in noul windows, sau o instalare defectuoasa(mai ales cand este piratata)

| dannyel86 a răspuns (pentru Eugeniusu):

Aveai acelasi Windows inainte de reinstalare si mergea bine?
Poate fi vorba de o infectie (virus) sau erori de sistem.
Daca ti-ai pus alta versiune a sistemului de operare, e posibil ca dispozitivul tau sa nu-i faca fata (cine stie?).
Tot ca test, poti incerca utilizarea temporara a unui browser portabil, fara instalare.
Daca ai facut recent update la drivere sau daca Windows-ul s-a actualizat automat, e posibil ca aceste modificari sa-ti fi incetinit pc-ul. (ti-as recomanda doar driverele producatorului placii de baza - sunt cele mai compatibile programe).
Daca nu functioneaza, ca ultima instanta, poti reinstala sistemul de operare (eu as formata tot hardul si l-as repartitiona). Si daca nici asta nu rezolva situatia, poti lua in considerare o problema legata de componente (hard, rami).

| Eugeniusu explică (pentru dannyel86):

Cred ca ai dreptate, dupa ultimul update a inceput sa mearga rau. Cum pot sa bag iar windows-ul fara ultimul update?

| Eugeniusu explică (pentru dannyel86):

Cred ca m-ai ajutat cu asta, dar inca am o nelamurire. Nu pot alege ultima optiune, aia cu "go back to your previous version of windows". Poate daca aleg prima cea cu "Restore from a system restore point", mi se sterg fisierele si tot ce am. Tu cum zici sa fac?

| dannyel86 a răspuns (pentru Eugeniusu):

"Go back to your previous version of Windows" se aplica doar in termen de 10 zile de la trecerea catre Windows 10 (daca anterior ai avut Windows7 sau Windows 8.1) - asa spune in tutorial. Nu cred ca tie ti se aplica daca ai trecut la Windows 10 acum 2 saptamani sau daca ai instalat din prima Windows 10 in sistem, fara a fi avut o versiune anterioara (Windows7 sau 8.1).
Inainte de a activa "Restore from a system restore point", asigura-te ca fisierele importante pentru tine (poze, muzica, filme, documente, jocuri) din partitia principala (partitia C) sunt mutate pe o alta partitie sau pe un dispozitiv de stocare extern (stick/hard extern). Toate modificarile facute in sistem, precum si documentele aparute dupa ce s-a creat acel punct de recuperare pe care il alegi vor disparea de pe C. Windows-ul se intoarce la un moment din trecut in care functiona bine, si se vor aplica acele setari, precum si informatiile de la acea data.