| ghitu a întrebat:

De cate cabluri este nevoie pentru conectarea unui motor in stea triunghi, sau daca se poate face cu un singur cablu, motorul pus in triunghi(stea) si steaua(triunghi) in tablou cu releu de timp.astept si alte pareri

4 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Păi din câte ştiu alea îs pe trifazic deci ai nevoie de 3.

| baru a răspuns:

Sall. Fi mai explicit. Da relatii, complete. Pa

| ghitu explică:

@lupusinguratic cablu =3+1 care este inpamantare, cat despre alte detalii ce sa va mai zic un motor sa porneasca stea triunghi pleaca in stea la pornire(pentru limitarea caderi de tensiune ) dupa care la cateva sec se comuta pe triunghi si functioneaza normal.am avut o confruntare cu cineva care spunea ca este nevoie de 2 cabluri (6 fire)care se leaga 3 la inceputul infasurarilor si celelalte 3 la sfarsitul infasurarilor, eu contrazicandul spunandu-i ca este de ajuns un cablu cu mot. pus in triunghi steaua in tablou cu temporizator pentru schimbarea pe triunghi dupa cateva sec

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai nevoie de 6 cabluri, releu de timp pentru  trecerea de la triunghi la stea