| anonim_4396 a întrebat:

De cateva zile CPU Usage si Physical Memory sunt 90%, care ar putea fi cauza?

10 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Ai rabdare sa isi termine update. dureaza cateva zile pana se pune la zi.
nu folosi programe de "optimizare"
atunci chiar o sa sa ramana la 90%
dupa ce isi face update in cazul in care ramane tot la 90 vorbim.
fizic e curat pc/laptop?
pasta termica e ok?

| CuriousStuff a răspuns:

Un virus, un program care merge in background si iti consuma resursele. Ai instalat ceva recent?

| BroascaCuElice a răspuns (pentru CuriousStuff):

Mi-am reinstalat windows-ul recent, a functionat ok cateva zile pana cand s-au download-at update-urile si de atunci ambele sunt 90% chiar daca nu deschid niciun program

| BroascaCuElice a răspuns (pentru CuriousStuff):

I-am dat un scan cu malwarebytes si nu gaseste nimic

| CuriousStuff a răspuns (pentru BroascaCuElice):

De unde ai luat windowsul? ai grija sa fie clean.
Poate inca isi face upgradrui si de aia consuma asa mult. Ai terminat cu ele?

| BroascaCuElice a răspuns (pentru CuriousStuff):

Windows-ul ala il am de mult timp si niciodata n-am avut probleme cu el, n-am terminat cu ele dar nu s-a mai intamplat pana acum sa consume atat de mult

| untu a răspuns:

Ce fel de windows v-ati instalat recent?

| BroascaCuElice a răspuns (pentru untu):

Windows 7 SP1

| untu a răspuns (pentru BroascaCuElice):

Incercati sa va dezinstalati toate programele care nu va trebuie sau utilizati foarte rar! Apoi sa curatati cu Ccleaner sau cu diskcleanup! Apoi defragmentati cu Smartdefrag 5 sau cu Disk Defragmenter! La malwarebytes, mai intai actulalizati si apoi scanati! La antivirusul prin scanarea completa ati incercat? Apoi instalati Advanced System Care 9 PRO, scanati tot si apoi faceti si niste reparatii de intretinere tot de acolo!

| DryIce a răspuns:

De obicei acest bug aparea pw windows 8, 8.1 sau 10. Nu pot sa cred ca e si pe 7. Eu am 7 si nu am bug-ul.

Uita-te in task manager care service sta la 100% si zi si noua numele. Acel service va trebui sa il opresti din registrii. Daca nu te lasa e clar e virus.