| 123098lolol a întrebat:

De ce casele din zonele in care ploua foarte rar au acoperisurile drepte si cele unde ploua mult sau ninge sunt intr-o parte?

Răspuns Câştigător
| Vickyy a răspuns:

Buna!
In zonele cu umiditate mai mare este recomandat acoperisul in doua pante,penntru ca in caz de zapada,greutatea nu afecteaza acoperisul,si are cum sa alunece,iar in caz de ploaie diminueaza cat de cat sunetul,dar la fel, ajuta la protectia casei, ca sa zic asa.In general sunt mai utilizate acoperisurile in doua pante, pentru ca sunt mult mai eficiente.Indiferent de zona,poate oricand veni o calamitate, iar un acoperis drept, nu e prea capabil sa faca fata.

2 răspunsuri:
| AndraNicoleta a răspuns:

Pentru a se scruge apa/zapada.

| daniieee a răspuns:

laughingnu stiu