| nukeyly a întrebat:

De ce e preferat firul plin fata de cel litat sau invers cand tragi un traseu electric nou in tub de plastic zidit? Pana la urma tot acelasi curent in amperi trece pe o sectiune de 2. 5mmp cupru.

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Conductorul de cupru este cel mai bun cand faci un bransament electric nou, deoarece rezistă ani de zile la tensiuni si fluctuatii ale curentului, plus cupru nu este asa casant nu se rupăe usor ca alte materiale, iar fir lițat nu am vazut in instalatie veche sau noua de curent nu se foloseste, cupru acela este bun.

| sierra1 a răspuns:

Doar flexibilitatea îl face pe cel lițat preferat in rest e tot aia

https://www.electricianul.ro/conductor-unifilar-sau-multifilar/

| NisipLaMare a răspuns:

Poti folosi in Tabloul Electric fara probleme cablu multifilar.Dar in instalatia electrica 220-400v folosesti masiv.Exista alte cazuri cand poti folosi cablu multifilar este o poveste mai lunga.
De exemplu in Statiunile Electrice 20. 000v de la Transformator la Dulap se foloseste pe faze cablu 300mm2 Multifilar special.Nu intru in amanunte.