| Alex_Copaciu_1996 a întrebat:

De ce este necesara instalarea jocurilor pe Hard Drive la xbox 360? ( nu am consola modata )

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Pai la xbox e altceva. Jocul e prea mare, oricum nu incapea pe un singur dvd. Asa ca au facut 2 dvd-uri. Si xbox-ul nu are 2 unitati optice, asa ca nu aveai cum sa te joci. Deci primul dvd musai instalat.
Si al II-lea dvd il instalezi, dar numai optional(cel putin la gta 5 cei de la Rockstar spuneau sa nu isntalezi dvd-ul 2 la lansare ca aduce numai probleme) http://www.youtube.com/watch?v=v0gPB0gdoOM

3 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Citirea unui joc direct de pe dvd este lenta. Asa ca unele jocuri cer sa copieze pe hdd o parte din date(cele mai utilizate) ca daca e nevoie de ele, sa poata sa citeasca atat din hdd cat si de pe dvd, reducand problemele si timpul de "loading".

| Alex_Copaciu_1996 explică (pentru sltlp):

Iau ca exemplu GTA 5. Pe langa faptul ca instalarea a memoriei de 8 GB este obligatorie, mai pot sa-l instalez pe HDD dupa aceea?

| sltlp a răspuns (pentru Alex_Copaciu_1996):

Pai la xbox e altceva. Jocul e prea mare, oricum nu incapea pe un singur dvd. Asa ca au facut 2 dvd-uri. Si xbox-ul nu are 2 unitati optice, asa ca nu aveai cum sa te joci. Deci primul dvd musai instalat.
Si al II-lea dvd il instalezi, dar numai optional(cel putin la gta 5 cei de la Rockstar spuneau sa nu isntalezi dvd-ul 2 la lansare ca aduce numai probleme) http://www.youtube.com/watch?v=v0gPB0gdoOM

| iker03 a răspuns:

Este necesara, deoarece, in momentul in care copiezi jocul de pe dvd-ul original pe consolo, el o sa ruleze direct de pe hard, si asa o eviti sa ti se arda senzoru optic care citeste non-stop dvd-ul cand te joci. Asa il copiezi, il citeste prima data cand vrei sa incepi jocul( trebuie sa fie dvd-ul in joc) si dupa acee ruleaza de pe hard.