| GigiDurul a întrebat:

De ce laptopul meu se incalzeste asa repede?
Cum il pot face sa nu mai faca asta?
Poate dauna autonomiei sale aceasta incalzire?

Răspuns Câştigător
| SMH a răspuns:

Nu astupa gaurile de ventilatie. Pune-l pe o platforma de carton presat atunci cand stai cu el in brate.
Dezactiveaza plaga video dedicata atunci cand nu esti intr-un joc sau program de editat.
Curata laptopul bine de praf.
Poti sa incerci sa mai inchizi din programele de fundal. Intra-n msconfig si inchide servicii si programe de startup.
Daca nu merge, cumpara un cooler extern. O sa te cam jeneze pentru ca e destul de gros, dar nu exista alte solutii.

4 răspunsuri:
| TheDorothy a răspuns:

Buna! Iti recomand un dispozit de tip cooler extern! Le gasesti ieftine pe la 50 lei! Deasemenea curatarea laptopului de praf de asemenea este important in functionarea mai buna in ceea ce priveste coolerul intern deja instalat! Sper sa te ajute raspunsul meu!

| Cosmin10507 a răspuns:

Cum a spus si TheDorothy (iti cumperi un cooler extern )
ex : https://www.emag.ro/......DLJW3YBBM/
Sau incerci sa inchizi programele nefolositoare din bara de jos.
Sau mai bine iti reinstalezi windows-ul.
Dar cel mai eficient este un cooler extern.

| darrio2007 a răspuns:

Probabil ca il folosesti prea mult la jocuri. Foloseste un cooler.

| Butters a răspuns:

Legat de autonomie, dacă îl tot supraîncălzești și forjezi pe perioade îndelungate o să ajungi în punctul în care se va închide singur sau chiar mai rău, se va strica una dintre componente. Cu astea fiind zise, urmează sfatul ales câștigător.