| CoLeR a întrebat:

De ce Linux e mai bun ca Windows la HOST pe PC?!

1 răspuns:
| doctorandus a răspuns:

Linuxul e sistem de operare cladit pentru a fi sigur. Are multe programe gratuite, care se pot utiliza unul pe altul. Plus ca pe vremuri serverele Windows NT puteau gazdui un singur website in timp ce un server Apache putea gazdui n websiteuri.

Linuxul este gratuit si orice programator poate contribui la el. Scaparile de securitate ale Linuxului sunt remediate rapid, prin aduceri la zi mult mai frecvente decat cele pentru Windows sau Mac OS.

Dezavantaje pentru Linux: trebuie sa cunosti bine informatica pentru ca sa-l poti aprecia la justa lui valoare, iar cele mai multe programe comerciale sunt scrise pentru Windows sau Mac OS si foarte putine pentru Linux. Plus ca driverele de carduri video pentru Linux cam schioapata, in comparatie cu cele pentru Windows.