| dolyan a întrebat:

care este diferenta intre host linux si host windows, ma refer la sistemul de operare pe care il va avea server-ul oferit de host...luminati-ma,multumesc

6 răspunsuri:
| Bybanu a răspuns:

Host linux: sistem de operare linux
host windows: sistem de operare windows

| alexgogo a răspuns:

Diferenta este in primul rand la so de pe servere. acum, spune-mi, ce vrei sa pui pe acel server?

| Ervin a răspuns:

diferenta majora intre hosting linux si windows este faptul ca furnizorul tau plateste o suma de XXX $ pe licenta de Windows,
in timp ce pentru linux are posibilitatea de a nu plati nicio taxa de licenta.

Ca si diferenta de calitate, tu ca si end-user nu ar trebui sa sesizezi ceva.
Cat despre mutare, trebuie sa te asiguri ca situl tau nu este facut doar pentru windows (aka.NET si alte programe web dedicate lui Bill) si poate functiona tehnic si pe linux.
In rest, INTOTDEAUNA e bine sa faci un backup inainte de o interventie mai serioasa asupra sitului.

| djciupi a răspuns:

Linux-ul e calitateawinking :X e mai rapid

| RC33 a răspuns:

Alege linux, e stabil si sigur.

| overxaren a răspuns:

Diferenta e majora ca de la cer la pamant.
sunt multe diferente.
dar iti dau un sfat!
daca vrei sa faci un site. sau ce vrei sa faci, scris in php, python, perl atunci recomand hostul linux!
daca vrei sa faci aspx ( cum a zis si @ervin aka.net ) atunci host windows!
La windows platesti mai mult, si calitatea mai... REA, siturile asp sunt foarte vulnerabile mai ales la blind sql injection!
si php sunt vulnerabile dar se pot repara foarte usor!
+ ca in host windows daca folosesti php nu-ti merg toate functiile!
o parere in general. windows e pentru distractie.viata frumoasa, linux e pentru coding, pentesting, treburi putin mai serioase decat ascultatul muzicii in winamp sau jucatul jocurilor video!
atat am avut de spus
best regards overxare.
pwnthecode.com
overxaren@yahoo.com // @gmail.com