| KiddoC a întrebat:

De ce nu pot fi formatate DVD-urile si CD-urile?

3 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Pai alea care le faci odata si gata (CD-R si DVD-R) nu pot fi pentru ca materialul din care sunt facute odata ce a fost scris e gata. exista celelalte, rescriptibile (CD-RW si DVD-RW) care pot fi sterse si facute de la 0 insa si ele au un anumit numar de cicluri. mai exista si DVD-RAM care se pot comporta ca o partitie normala FAT32 in care poti copia, sterge si modifica ca la o cheita USB normala.

| mixxjim a răspuns:

Ba pot fi formatate, dar trebuie sa fie re-writable si sa ai dvd/cd writer la calculator.

| Razvanrazvyy a răspuns:

Pot, dar nu toate sunt acele Dvd-uri rw(rewritable) si alea se pot formata fiindca sunt rewritabile, pe romana se pot rescrie, la fel si cu Cd-urile