| 3243F6 a întrebat:

De ce o placă video de gaming costă chiar mai mult decât un PS5 făcut pentru gaming? PS5-ul nu are și el o placă video performantă?

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Este o diferenta, o placa video de 6000 de lei sa zicem, este capabila de mai multe FPS la rezolutii inalte decat GPU de pe PS5
PS5 in schimb primeste jocuri optimizare special pentru el si este de la sine inteles ca nu poti schimba GPU
Placile video sunt scumpe si din alte motive unul este specula pe care o fac brandurile mari Nvidia si AMD, pe langa asta are legatura cu cipurile şi semiconductorii livrati in principal din Taiwan!
Placile video au un pret mare si pentru ca sunt componente produse individual si fiecare producator are pretul sau de vanzare pe langa aceasta trece prin mai multe maini si pretul la raft va fi mult mai mare.
PS5 este produs de Sony iar acolo unde nu produce Sony componentele, au contracte negociate cu producatorii care asigura ceea ce Sony nu poate produce adica GPU si CPU de exemplu care este produs de AMD

| flixbuster a răspuns:

Asta e o intrebare de 100 de punctewinking

Cum pentru console (PS, XBOX) se pot scrie jocuri ani de zile PE ACELASI HARDWARE (la console nu poti schimba CPU, GPU, RAM) dar pentru PC trebuie de la an la an alte CPU, GPU, RAM ca sa joci jocurile nou lansate?