| Alexandru_TimpauMircea_1989 a întrebat:

De ce pot folosi doar 2.7 ram cand eu am 6? http://minus.com/i/IwPYUFc6lFCw

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Sistemul de operare e pe 32 biti, ceea ce inseamna ca memoria ram poate fi detectata pana la 4 gb. Daca sistemul era pe 64 biti, nu mai exista aceasta limitare. Probabil ai si placa video integrata, iar memoria cache a acesteia e preluata din memoria ram detectata, de aceea e posibil sa apara doar 2.7 gb la ram. Incearca cu un Windows pe 64 de biti si observa diferentele.

3 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Că folosești un sistem de operare neconform, adica pe 32 de biți, din proasta obișnuință de la Xp.Au fost vremurile alea, acum s-au schimbat.Mentalitatea românului user de calculator numai nu se schimbă. Succes

| halogen001 a răspuns:

Windows-ul pe 32 biti e facut sa nu foloseasca mai multa memorie ram, chiar daca ai in sistem.
Windows-ul pe 64 biti accepta sa foloseasca mai multa (192 GB maxim)

| Ghostplayer a răspuns:

Pentru ca mai ai cateva aplicatii nevizibile care iti mananca ramul...Te poti duce la un service sa vada fisierele "problema" si sa le rezolve.