| Bosie_Mihai_1995 a întrebat:

De ce se intampla asta? pot sa rezolv sau rip monitor?
https://imgur.com/a/fJZa5

Răspuns Câştigător
| TheRealFantasy a răspuns:

Daca s-a ars placa video o inlocuiesti cu una compatibila cu placa de baza, daca s-a ars monitorul la fel, il inlocuiesti, sau il repari daca e doar un tranzistor ars, e o componenta mai mare monitorul, ai sansa sa gasesti pe cineva care se pricepe chiar daca esti dintr-un oras mic sau stiu eu.

P.S.: Prin "beculetul" din unitate am crezut ca te referi la led-urile de power/restart din unitate, nu de pe monitor.
Oricum, fie led-uri din monitor, fie din unitate nu prea au relevanta, adica nu prea ai cum sa iti dai seama care e bulit si care nu.
Cea mai buna optiune ar fi sa testezi cu un monitor al tau, al unui prieten, etc.
In ideea ca gasesti mai repede un monitor decat o placa video compatibila cu unitatea ta. Si pana te duci la un service ia ceva timp di bani pe deasupra... :d
Asa daca merge alt monitor perfect e de la placa video sau oricum din unitate, daca nu atunci e de la monitor.
In niciun caz nu schimbi pc-ul, cel putin nu asa una-doua cum se strica ceva laughing Adica tu faci ce vrei, dar mi se pare o prostie :d

4 răspunsuri:
| DovleacTurbat a răspuns:

Placa video ai verificat-o? Aveam ceva asemanator cand mi s-a ars placa.

| Bosie_Mihai_1995 explică (pentru DovleacTurbat):

Sunt sanse dar... cand deschid pcul de obicei se face un beculet din portocaliu albastru...si acum cand il deschid beculetul ramane portocaliu si pcul se deschide. nu stiu ce sa zic

| TheRealFantasy a răspuns (pentru Bosie_Mihai_1995):

Un "beculet", led de la unitate e de obicei pentru power/restart/stand-by, nu au treaba cu monitorul.
Daca placa video e arsa nu mai ai semnal video, probabil e de la monitor, e vreun tranzistor ars.
Incearca sa testezi cu alta placa video sa vezi daca mai face asta sau cu alt monitor mai bine.
Monitorul il poti repara la un service si iesi mai ieftin, dar daca nu tii neaparat la monitor as sugera sa il schimbi. big grin
Am avut si eu o problema cu un monitor de la tranzistori si nu l-am reparat. In cateva saptamani s-a dus de tot, asa ca l-am schimbat.

| Bosie_Mihai_1995 explică (pentru TheRealFantasy):

E un led pe monitor... si am pc dedicat nu cred ca pot pune placa integrata... am auzit ca placile dedicate sunt tinute de sursa. Si daca s-a ars placa asta inseamna ca nu mai pot face nimic decât sa schimb pc-ul?

| TheRealFantasy a răspuns (pentru Bosie_Mihai_1995):

Daca s-a ars placa video o inlocuiesti cu una compatibila cu placa de baza, daca s-a ars monitorul la fel, il inlocuiesti, sau il repari daca e doar un tranzistor ars, e o componenta mai mare monitorul, ai sansa sa gasesti pe cineva care se pricepe chiar daca esti dintr-un oras mic sau stiu eu.

P.S.: Prin "beculetul" din unitate am crezut ca te referi la led-urile de power/restart din unitate, nu de pe monitor.
Oricum, fie led-uri din monitor, fie din unitate nu prea au relevanta, adica nu prea ai cum sa iti dai seama care e bulit si care nu.
Cea mai buna optiune ar fi sa testezi cu un monitor al tau, al unui prieten, etc.
In ideea ca gasesti mai repede un monitor decat o placa video compatibila cu unitatea ta. Si pana te duci la un service ia ceva timp di bani pe deasupra... :d
Asa daca merge alt monitor perfect e de la placa video sau oricum din unitate, daca nu atunci e de la monitor.
In niciun caz nu schimbi pc-ul, cel putin nu asa una-doua cum se strica ceva laughing Adica tu faci ce vrei, dar mi se pare o prostie :d