| LasleaIoan1972 a întrebat:

De ce un tv 4k are minimul de hardware sa vada 4k Netflix iar la un pc trebuie configuratie foarte puternica pentru 4k?

6 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Raspunsul e ca un PC are nevoie de o placa video capabila 4k, iar daca iti iei una, trebuie sa fi gaga tontu' sa nu iti iei si restul calculatorului in aceeasi putere (mai ales ca daca restul calculatorului e slab, s-ar putea sa nu mearga)
in schimb TV-ul are cip dedicat numai pentru 4k, care la pc-uri e numai in placa video, nu am auzit separat
dar Raspberry PI are cip dedicat, si care e practic un PC cu procesor ARM

| Mirel4412 a răspuns:

Orice pc cu o placa video de minim 2 gb ruleaza in teorie 4k. Ideea e ca pc-ul cand te joci si vrei sa vezi 4k, trebuie sa randeze frame cu frame. La tv e la fel cum te-ai uita la filme pe yt pe pc sau laptop.

| StefanE2019 a răspuns (pentru Mirel4412):

Nu. O să observi că pe un PC mai slab dacă dai pe un video 2160p (4K) o să ai foarte mult lag.

| Mirel4412 a răspuns (pentru StefanE2019):

Laptopul mei cu placa mx110 de2gb duce decent 4k si e de 6-7 ani

| NLS a răspuns (pentru Mirel4412):

Nici nu ai nevoie de placa video dedicata pentru 4K.
O integrata Intel UHD 605 ajunge pentru 4K la 30FPS (chiar si la 60 FPS, dar nu va rula usor din prima, trebuie sa dai un refresh, si din a doua incercare nu mai sare cadre, pe Chrome, si nici lag nu are.
Asta pe YouTube. Insa pe Netflix e aproape la fel).

Iar daca vrei sa ruleze ca untul,
atunci orice procesor cu 4 nuclee (4 sau 6 MB cache L3, frecventa de baza peste 1, 6GHz, si daca se poate cu Turbo pana pe la 3. 2GHz macar)
si integrata UHD 620 va fi suficient.

| CătălinPredoiu a răspuns:

Pentru ca tv ul nu are nevoie de procesare pentru a reda rezoluția 4k