| RaVuL a întrebat:

De curand am primit un hdd 40 gb! e mic dar asta e...
Am vrut sa il instalez dar am avut o problema.Nu le citeste pe nici unu am incercat sa le conectez sa schimb jumperul ala dar nimic nu imi citeste nici unul.
Ce-i de facut.
Stiu ca un jumper trebuie sa fie pe Master si unu pe Slave dar nu merge

4 răspunsuri:
| nutepriveste21 a răspuns:

Nu trebuie sa instalezi nimic ci doar sa-l conectezi. In prima faza il conectezi doar pe el fara alte unitati optice etc. Ca e pe slave sau master trebuie sa fie vazut in bios. Daca nu ai optiuni in bios din care sa fie,, disabled" porturile ata si cablu adica magistrala + conectorii esti sigur ca sunt buni atunci hdd- ul e defect. Ca o masura probatorie ai putea sa-l conectezi si pe un alt pc.

| figaro a răspuns:

Buna,Daca HDD-ul ATA (alceva nu cred ca poate fii) pui Cd-romu pe Slave si HDD-ul pe master dar vezi ca hdd-ul sa fie conectat la conectorul albastru,( In general e acea culoare) de pe placa de baza si cabluri separate daca ai cumva 2, pe urma te duci in bios si setez cum leai pus Cd-rom Slave, Hdd master, sper ca ti-e de folos.Bafta

| Loner a răspuns:

Mai intai incearca sa il conectezi separat sa fi sigur ca functioneaza dupa care deconectezi unitatea optica dupa care incerci diferite combinatii cu jumperii pana se potrivesc.

| marmota1 a răspuns:

Am o rugaminte: pe hdd iti da o schema de conectare jumper. in primul rand respecta acea schema pentru master/slave. (daca imi poti da si mie acea schema ar fi minunat)
2. pe placa ai un conector ide albastru de culoare albastra. in el introduci conectorul de la cablu ide de pe cea mai lunga parte, si conectorul din mijloc in hard si vezi daca merge.