| anonim_4396 a întrebat:

De la care magazin online sau in persoana sunt cele mai ieftine preturi la SSD-uri?

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce e ieftin nu e si bun, recomand Samsung

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Eu am un Kingston si un crucial care e deja parlit. Nu e ok Kingston? sau merita sa dai mai mult

| hacktek a răspuns (pentru anonim_4396):

Crucial e bun, sunt producatori de memorii.
si Kingston sunt OK, dar ei cumpara chip-uri de unde apuca. Poate ai prins un lot mai slab.

| anonim_4396 explică (pentru hacktek):

Nu stiu ca nu m-am uitat la cat de vechi e. Poate e doar expirat

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu lucrez in deparanari, ba da merge Facebook pe Kingston, dar daca vrei calitate recomand Samsung nu sata si m2

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Foarte bine

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Ce durata au astea ieftine? gen crucial Kingston adata gigabyte. La Samsung stiu deja ca au ei pe site si adevarat ca sunt bune

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

In principiu un ssd dureaza multi ani, foarte rar sa vezi un ssd stricat, eu il am de 4 ani si nu am avut niciodata o problema sau sa numai mearga windowsul nici vorba, are acelasi calitate, viteza, tot ce vrei, si eu ma gandeam la un ssd sa inlocuiesc hdd ala puturos

De exemplu, vârsta unui SSD s-a dovedit a fi un determinat valoros în ceea ce privește performanța și longevitatea sa. Estimările actuale plasează limita de vârstă a SSD-urilor în jur de 10 ani, deși durata medie de viață a SSD-ului este mai scurtă. De fapt, un studiu comun între Google și Universitatea din Toronto a testat SSD-uri pe o perioadă de mai mulți ani. În timpul studiului, au descoperit că vârsta unui SSD a fost principalul factor determinant al momentului în care acesta a încetat să funcționeze. Cercetătorii care lucrează la studiu au descoperit că SSD-urile au fost înlocuite cu aproximativ 25% mai rar decât HDD-urile.

O altă modalitate de măsurare a duratei SSD-urilor este numărul total de terabyți scris în timp (TBW). TBW estimează câte scrieri de succes vă puteți aștepta să facă o unitate de-a lungul vieții sale. Dacă un producător spune că SSD-ul său are un TBW de 150, înseamnă că unitatea poate scrie 150 de terabyți de date. După ce unitatea atinge acel prag, este probabil să fie necesar să îl înlocuiți.

Finalul celor trei valori pe care producătorii le pot utiliza atunci când prezic durata de viață a unităților lor este unitatea de scrieri pe zi (DWPD). DWPD măsoară de câte ori utilizatorii pot suprascrie cantitatea de stocare disponibilă pe unitate în fiecare zi a duratei sale de viață. Dacă un SSD are o capacitate de 200 GB și vine cu o garanție de cinci ani, de exemplu, utilizatorii pot scrie 200 GB pe unitate în fiecare zi pentru perioada de garanție înainte de eșec. În caz de îndoială, puteți utiliza un calculator de viață SSD online pentru a estima durata de viață a SSD.

https://www.solarwindsmsp.com/blog/ssd-lifespan

| sierra1 a răspuns:

Ia de la altex/mediagalaxy/flanco, În persoană

| Frank51 a răspuns:

Din experiență proprie
Emag
Altex
Mediagalaxy

| Zuzu1991 a răspuns:

Online evident
pentru ca ai o oferta MUUUUULT mai lunga decat cateva ssd-uri intr-un magazin fizic
incearca http://compari.ro
in ultima vreme eMAG-ul cam mananca rahat, 300+ de switch-uri in categorie fata de 3400+ pe compari.ro... mi se pare penibil

| rapandula a răspuns:

Poti verifica pe acest site nu numai pentru SSD-uri, poti pentru orice componenta sa vezi in ce magazine e mai ieftin.
https://www.price.ro/