| MikeZG a întrebat:

De la un timp a inceput sa imi sacadeze cam rau bsplayer. Am 2.5 gb ram, procesor Intel dual core 2 ghz, placa video nVIDIA geforce gt220 1gb si windows 7 ultimate x86. Cum rezolv problema?

23 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Dezinstaleaza aplicație și urmele ei, apoi curața sistemul cum trebuie folosind Glary Utilities.E clona TuneUp dar e gratis pentru uz personal, apoi reinstaleaza ultima versiune de aici:
http://www.bsplayer.com/......-page.html
Dacă nu merge nu te mira ca aplicația asta e praf și mai au si versiune pro la ea. VBrei un player ce știe face mult mai mult și redă toate formatele de file?
Ia VLC, nu prostii în gen potplayer sau alte programe fantomă.
Vlc deși e nativ linux se poate instala și pe Windows e gratis, ca e soft necomercial și se obține de aici:
http://www.videolan.org/vlc/download-windows.html
E forte bun programul.Eu îl folosesc pe Linux și face trebă foarte bună. Nioci un film nu i-o scăpat.
Succes

| nemesis1000 a răspuns (pentru DeyCj):

Bai baiatule!, Vlc are mari probleme pe pc-uri sau Laptopuri cu procesoare APU-fusion (AMD).Nu POATE REDA FILME, VIDEOCLIPURI 1080p.Chiar si varianta pe 64 biti este varza.Citeste, studiaza, verifica, te informeaza.Din zeci de videoplayere testate, pe diferite platforme POTPLAYER este cel MAI POTRIVIT, atat pentru pc-uri vechi, ce nu pot reda continut 1080p cat si pe cele noi de la AMD-APU fusion. Daca nu stii limitele VLC-ului si nici nu cunosti POTPLAYER nu-i mai sfatuii si pe altii, care au nevoie de ajutor.Nu mai imbroboditi sitemele de operare cu tot felul de programe :glary utilities, tune up, registry mechanic... care intr-un final duc la distrugerea registrilor din windows iremediabil.Aceste programe de tuning creeaza mari latente. Exista anumite comenzi din windows care il fac mai rapid. Orice adaos duce la distrugerea sistemului de operare, NU LA PERFORMANTA.Bafta.

| DeyCj a răspuns (pentru nemesis1000):

Nu șțiu de ce mi-ai răspuns mie dar mă rog. Oricum e off toppic.
La mine și pe alte 20 de calculatoare ce au placă grafică integrată în APU funcționează fără probleme.Pe sistemul lui nativ adică Linux desigur.Dar și pe Windows lucrează. Dacă nu, este Windows 7 codeck pack și Windows media player.Ei de asta nu știai.
Mai testează dar nu înnainte de a savura o cafea că văd că nu mi te-ai trezit bine, deși ai merita să te raportez pentru abordarea ta lipsită de cei 7 ani de acasă.Dar cum e duminică mă fac ca nu văd

| nemesis1000 a răspuns (pentru DeyCj):

Testeaza pe E-450(AMD). si mai vb.O sa ai o mare surpriza!

| DeyCj a răspuns (pentru nemesis1000):

Nu zic nu.Ca orice sistem de operare și aplicație, și VLC este construit pentru a rula pe majoritatea, și accentuez majoritatea configurațiilor de calculatoare, deci pentru o excepție cum e E-450 probabil că e un bug ce se va rezolva la versiuniile viitoare și sau există deja un pach în launchpad, așa cum e cu VmWare player-ul pe Linux care nu suportă accelerația 3D pentru plăcile grafice ATI Radeon HD 5450, dar asta nu înseamnă că pe un GPU Nvidia sau restul ATI-urilor/AMD-urilor nu funcționează cum trebuie. Orice aplicație și Os din lume nu e perfect, știi asta de asta tot timpul, apar bug fix-uri etc, nu trebuie să generalizăm că dacă la mine nu funcționează VLC sau VmWare la alții nu funcționează și că alicațiile nu sunt bune.Nimic nu e perfect nu?

| nemesis1000 a răspuns (pentru DeyCj):

E-450 a aparut spre sfarsitul lui 2011, iar pana in prezent au trecut ceva ani si nu s-a rezolvat.Deci? E-350; C50; C60(seria C); E1-1200....sunt cam multe...
care nu merg cu VLC in 1080p. Deci exact la un numar mare de procesoare APU ma refer.Nu la unul singur....Bafta.

| gelu1970 a răspuns:

Dezinstaleaza normal bsplayer si reinstaleaza ultima versiune free disponibila. poti rula ccleaner sa cureti arhive temporale, istorial, etc, si poti corecta erorile din registru. nu folosi ccleaner zilnic deoarece o sa ajungi sa ai erori in registru de windows. odata pe luna e suficient. poti folosi tuneup insa doar pentru a optimiza in principiu. e free doar 15 zile si nu asta e problema. o sa inceapa sa te zapaceasca tot timpul cu corectii de erori si altele ca si eu ma intreb daca e adevarat sau nu. deci cel mai bine e sa iti dedici 20 minute odata pe luna si sa optimizezi pc. un ultim sfat. instaleaza klite codecs full si odata cu acest pachet se instaleaza media player classic, care impreuna cu media player de windows si pachetul de codexuri face echipa buna. Bafta.

| Doctorfishadi a răspuns:

Foarte simplu il poti reinstala, daca nici asa nu merge, imi scrii aici si itimai dau o varianta.Dar de obicei cu reinstalarea unui program sau joc de obicei rezolvi.Bafta.

| ursey a răspuns:

Instaleaza codecurile noi si foloseste mediaplayer vezi ca mai nou are si mediaplayer sa cauti subtitrarea online si setari pentru subtitrare sa fie pentru esteuropean functioneaza cel mai bine eu am klitecodeckpack si merge orice fel de format video sunt unele Mpeg care is corupte in alt player se blocheaza dar in mediaplayer mere perfect

| Eduarrdinno a răspuns:

Fa update la BsPlayer sau baga-ti un alt program cu ar fi VCD player.

| nemesis1000 a răspuns:

Salut! sfat: Ca home - user, ar trebui sa folosesti windows home premium, deoarece ultimate este pentru profesionisti.Scapa de bsplayer si instaleaza potplayer.(este unul din cele mai bune videoplayere) Il gasesti pe Softpedia.Dezinstalarea sa o faci cu Revo Uninstaller.Zi de zi sa folosesti CCleaner.Bafta.

| Doctorfishadi a răspuns (pentru nemesis1000):

Ccleaner este depasit, mult mai bun este tune up utilitais 2012-2013.

| DeyCj a răspuns (pentru Doctorfishadi):

Mai ales dacă îl furi e și mai bun.Da glarry utilities ce are?

| Doctorfishadi a răspuns (pentru DeyCj):

Ce sa furi frate? Key-ul? Da aia de se dau maestrii de la service crezi ca il au iei original? Nuuuuuu,,sa nu crezi asta,nimic de la service nu este original(in afara de piese sau programe scumpe). Trezeste-te frate,sunt peste tot key de ce sa nu profiti? Toata lumea le pirateaza,asa ii trebuie companiei AVG(el produce tune up). Cine ii pune sa nu isi asigure spatele cum trebuie. Daca scrii tune-uo key,apar peste tot si sunt functionale. Daca poti de ce sa nu profiti.Tu crezi ca producatorii mor de foame? Gresit, stii cat cer pentru a "face pierduta"o anumita kee? Stai linistit, nu tu le furi, ci hackerul sau persoana care le afiseaza pe net.Ce vina am eu daca imi zice cineva sa ma uit pe un program, daca pot ma uit.Ai curaj sa ma contrazici?

| DeyCj a răspuns (pentru Doctorfishadi):

Ei bine uite un contraexemplu.Eu(și nunt singurul) NU folsesc soft furat în depanarea de calculatoare.E o practica cretineasca asta cu pirateria de soft, mai ales în calculatoarele oamenilor ce habar nu au ca îi poate cossta amendă sau închisoare ceea ce au în Pc-uri.E inconștiență totală asta.
Te uiți da dar NU îl deții sau folosești.Aia e piraterie, si e cu circumstanțe agravante daca mai e și contrafăcut. Oricum serialul e apă de ploaie daca nu îl activezi, de aia e plin de așa ceva pe net.
Citește aici
http://www.legi-internet.ro/......autor.html
Enjoy ca începe sa se și aplice.:P

| nemesis1000 a răspuns (pentru Doctorfishadi):

Tune up este cea mai mare porcarie alaturi de regstry mechanic...
Sistemul de operare trebuie pastrat cat mai simplu, fara codecuri aiurea instalate gen k-lite mega codec. bsplayer...Sunt anumite comenzi in windows car il fac mai performant, nu adaosuri care sa consume resurse si sa dea latente. Daca nu stii sa utilizei un cleaner sau ce intrebuintare are, nu mai comenta.Nu vb. despre lucruri pe care nu le stapanesti.(sfat)Bafta.

| Doctorfishadi a răspuns (pentru DeyCj):

Da,te cred, ai dat n......mil pe 2 key de la Microsoft, fugi frate de aici.Nu iti face nimic legea, sau cel putin la noi. Daca o iei asa, folosirea wifi este interzisa pe alte conturi in afara de al tau.60 la suta din astia care au smart,sparg sau afla parole din diferite locatii.Tu crezi ca un cretin a spart key la un program sa zicem, te inseli acele key au fost puse pe net de cei care fac programul respectiv, dar nu recunosc asta, si spoi au fost preluate.Iar un alt lucru important este ca nu exista pe net key originale, insasi compania a facut asta.Nu stiu daca ai observat, dar tune up este si trial, deci nu ma refeream automat la piraterie.Si inca ceva, ai observat ca la orice program ai functia de buy, cumpara si enter key, ultima functie nu are rost sa fie folosita de companii, esti de parere cu mine?

| DeyCj a răspuns (pentru Doctorfishadi):

Nope.Clar.De asta îs user de Linux de 5 ani și în ultima vreme dual boot cu Wingozu 7 doar pentru o aplicație de service care e scrisă exclusiv pentru windoză, deci nu are cum să lucreze pe Linux. Wingozu ce îl am e în trial.Nu crezi? De ce să nu îl folosesc legal daca pot și știu cum.La ce folos să îmi viursez sectorul de boot și să risc sa virusez BIOS-ul când pot face o chestie așa de simplă pe care toți ar trebui s=-o facă.Nu că dacă fură unii se cred hacheri că numa hackeri nu îs sau grozavi prin asta, de fapt finnd doar niște ciobani cibernetici.Chestia cu așa numita aflare a parolei e doar noroc.de ce? Simplu românu prost din fire îsi pune o parolă numai ca să fie pusă, la care se adauga faptul ca habar nu are să genereze un log file din router; așa cum fac eu și în promă fază trimit un mersi via IP cu un avertisment. daca mai văd mac-ul conectat îl denunț. Daca cine va debnunță asta garantat pe cel vinovat îl execută, la fel cum s-o întâmplat cu cele 17 gazuri de Pf-uri cercetate pentru furt deținere și utilizare de soft.Deci legea nu se aplică nu? :"
Cu serialele, asta ziceam,.da serialele sunt disponiobile dar e apă de ploaie ca daca nu îl activezi tot întrial e Tune UP.deși stii că chestiile ce le face aplicația le poți face și manual în3 minute.Restul le face clona lui gratis.Nu? De ce să dai bani sau să piratezi o aplicație care e cam....inutilitate.Că la români li lene să își pună mintea la contribuție, aici îti dau dreptate, că de ar gândii le-ar lua foc creierele.

| Doctorfishadi a răspuns (pentru DeyCj):

Sa stii ca unele, doar unele atentie, nu au virusi. Daca vrei wind bun imi zici si iti zic eu de unde il iei.Pa pa.

| DeyCj a răspuns (pentru Doctorfishadi):

Softpedia.com, la search dacă scrii Windows 7 va genera primul rezultat Windows 7 SP1 includet.Crezi că firma asta care e partener Microsoft și are ca obiect de activitate producția de soft oppen si comercial se complică cu warrenz.Nope.Ai au primit o cpoie de Windoză cu ocazia împlinirii centanarului de activitate, iar ei or postat copia de windows pe site, asta ca să beneficieze și alți useri care nu au bani de windows legal.Altruism(frumos din partea lor nu?).
N-ai un baros de 20 de kile pe-acasă? Că am o tastatură de cumințit cu el happy(asta adică)

| Doctorfishadi a răspuns (pentru Doctorfishadi):

Sa stii ca daca ar folosi firewall din windws, si virus protection nu ai mai avea sanse ca hacker sa faci asa mult rau unui pc. Windows, desi nu pare este un sistem foarte avansat de protejare, cum zici si tu, numai sa stii cum se foloseste corect.Haker attack se poate bloca simplu, prin diverse metode.Eu nu sunt nici haker, nici inginer sunt un simplu om, utilizator.Insa eu zic ca oamenii ar trebui mai bine informati.

| Doctorfishadi a răspuns (pentru DeyCj):

Pai vezi, exact ce ziceam, companiile sunt foarte istete.

| DeyCj a răspuns (pentru Doctorfishadi):

Corect.Dar dacă ar face asta Microsoft, sateliții lui aidca producătorii de antiviruși ar da falimnet.Vezi de asta, din cauza banului.De dezvoltau proiectul vista cu sistemul nou de fișiere și îi făceau un firewall semnător cu al unui sistem Linux ieșea la final un OS demn de dat banii pelicența luiPe bune.Mare păcat că nu îi interesează progresul tehnologic ci numai profitul, pron orice mijloc, indiferent că este corect sau meschin. Uiote IBM-ul cum de nu se complica cu mizerii de-astea.Ei îs unii din aceia care fac tehnologia să progreseze.Și Micorosft poate face asta, dar nu le pasă.