| RooneY_6948 a întrebat:

Deci am un HDD sata si unu normal (cu panglica dinaia lata), vreau sa pun hdd-ul normal si sa inst winu nu vrea daca pun pe cel sata booteaza... de ce oare?

Răspuns Câştigător
| fresHZoNe a răspuns:

Atunci inseamna ca ai un cd-rom care are jumper pe master. ti-am zis, trebuie sa ai jumper doar pe harddisk, iar la restul sa fie pe slave! altfel nu o sa iti booteze de pe ala normal nicioadata, decat daca il lasi pe el singur, fara cdrom sau altceva.

8 răspunsuri:
| FlorinDiablo a răspuns:

Nu ai jumparul pus la cei IDE asa se numeste ala cu panglica lata.

| fresHZoNe a răspuns:

Laga mufa aia lata de care vorbesti tu exista 6 pini. acolo trebuie sa pui in jumper care uneste 2 pini. cei 2 pini trebuie sa corespunda modului MASTER. asa nu iti va mai boota windowsul de pe cel sata.

| RooneY_6948 explică (pentru fresHZoNe):

Am incercat si asa si nu merge.

| fresHZoNe a răspuns (pentru RooneY_6948):

Verifica sa nu aibe si cel sata jumper care sa fie tot pe master. jumper trebuie sa aiba doar cel IDE [adica cel cu mufa lata]

| RooneY_6948 explică (pentru fresHZoNe):

Ma omule, deci eu nu vreau sa booteze de pe cel sata, eu vreau doar sa pun un hard ide in locul celui sata definitiv... si sa inst winu pe el cand il pun pe cel sata booteaza cdu cu win cand il pun pe cel ide nu mai booteaza!

| RooneY_6948 explică (pentru fresHZoNe):

Ok, am sa incerc maine! Va tin la curetn. iti dau funda daca merge!

| RooneY_6948 explică (pentru RooneY_6948):

Nu am reusit, si am lasat-o blata! Funda pentru fresHZoNe, a fost foarte de treaba!

| fresHZoNe a răspuns (pentru RooneY_6948):

Atunci inseamna ca ai un cd-rom care are jumper pe master. ti-am zis, trebuie sa ai jumper doar pe harddisk, iar la restul sa fie pe slave! altfel nu o sa iti booteze de pe ala normal nicioadata, decat daca il lasi pe el singur, fara cdrom sau altceva.

| RooneY_6948 explică:

PS: eu vreau doar sa bag winu pe un hdd IDE, initial pe compu ala era sata. si vreau sa pun ide.