| DrugFree a întrebat:

Deci, nu sunt nou in lumea informaticii, dar as vrea sa va pun niste intrebari :
1.Un fisier executabil in descarcare poate contine mai multi virusi ca un fisier arhivat?
2.Un antivirus "free edition" sau "trial" descarcat dupa site-ul original poate avea trojeni, keyloggere, worms? Eu credeam ca nu, dar...
3.Un joc luat dupa site-uri neoficiale care necesita licenta poate sa aiba virusi? Dar unul dupa site-ul oficial?
4.Cum se poate scapa de virusi fara antivirusi, se poate executa aceasta metoda?
5.Ce alte informatii mai sunt necesare pentru a nu contacta virusi pe internet?

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

1. Nu exista nici o diferenta intre un fisier executabil si unul arhivat in privinta virusilor. Poate contine mai multi sau mai putini virusi un fisier executabil fata de unul arhivat ...nu este o regula.

2. Orice antivirus care este descarcat de pe site-ul oficial NU contine virusi. Aici trebuie atentie pentru ca sunt fisiere tip rogue care imita antivirusii.

3.DA, poate sa contina virusi daca site-ul nu este oficial sau recomandat. Dupa site-ul oficial NU.

4.Se poate scapa de virusi fara antivirusi cu tooluri speciale de dezinfectie. Un antivirus se instaleaza pe un sistem curat si nu pe unul deja virusat. Exemple de programe sunt MalwareByte Antimalware, A-squared, Combofix, DrWeb Cureit etc

5. Pentru a nu contacta virusi de pe internet, instaleaza un antivirus bun cu licenta si orice descarcare faci, inainte de dezarhivare scaneaza pachul descarcat.

Bafta!

7 răspunsuri:
| unknownn a răspuns:

1.Nu exista vreo arhiva virusata, doar continutul acesteia.
2.Bineinteles,ce te face sa crezi ca nu?
3.De oriunde il iei poate sa contina virusi.
4.E imposibil, nici cu antivirus nu scapi, stai chill.
5. Trebuie sa ai cap, degeaba ai tu 10 antivirusuri in PC ca tot te virusezi daca esti boland.

| akka4 a răspuns:

De obicei daca descarci antivirus trial dupa site oficial, este curat. Singura problema este ca fara licenta nu iti ofera protectie de care ai nevoie si este exact ca atunci cand nu ai nici unul instalat tongue.
Toate jocurile pe care le descarcam dupa internet (crak-uite) au virus. Nu iti pune in pericol sistemul dar crak-ul acela contine un virus. Fara el nu ar putea rula jocul.
Fara antivirus nu prea ai cum sa scapi de virusi tongue. desi sunt anumite comenzi despre care se spune ca ar opri trojenii, parerea mea este ca sunt niste aberatii (vorbesc din ce am patit eu).
Eu iti dau un sfat. Daca vrei sa nu iti mai virusezi calculatorul, sa nu dai bani pe antivirus, programe de optimizare, etc, schimba OS windows cu Linux (mint sau ubuntu-recomand ubuntu)winking si nu vei mai avea probleme cu virusiiwinking

suntserios
| suntserios a răspuns:

2 nu
3 depinde de site, ala oficial nu
4 reinstalare sistem de operare
5 pune ti un antivirus

| dannyel86 a răspuns:

1. in general da. arhiva e mai sigura, chiar daca in ea se afla virus.
2. daca e de pe site-ul original, putin probabil, dar nu imposibil (dar cel mai sigur il descarci de pe site-ul oficial)
3. de la site-urile neoficiale te poti astepta la orice. Oficial nu se permite, ca nu ar renta (cine ar mai cumpara daca nici macar producatorii nu prezinta siguranta?)
4. reformatare hard si reinstalare sistem
5. antivirus si firewall

| 0PopaPorno a răspuns:

1 : Da
2 : Nu, daca e de pe site original, e curat.
3 : Dupa site-ul oficial nu are cum sa aiba virusi, dupa neoficial posibil sa aiba, necesita scanare.
4 : Formatezi
5 : Sa ai firewall puternic, antivirusi de incredere, de preferat Avast sau Norton, si atentie la anumite site-uri suspecte ( si aici ma refer cand descarci ceva sa nu aiba vreo denumire ciudata pentru ca cel mai probabil acel continut e virusat ) Baftaaa. Alte informatii le poti culege tu de pe internet.winking

| maryus24 a răspuns:

1 Da
2 Nu(daca e de pe siteu-l producatorului)
3 a.DA b.Nu
4 Formatare hard sau instalare windows (sau exista si virus remover dar nu stiu cum functioneaza.)
5 Antivirus (internet security)

| Mihaii24 a răspuns:

1. Da.
2. Rar. De obicei nu au.
3.Da. De pe site-ul oficial...pai si acolo este foarte posibil sa aiba virusi.
4.Mda. Ori schimbi windowsu. ori Windows firewall.
5. Nu mai umbla pe net. XDD