| Psycho777 a întrebat:

Deci, vreau sa imi cumpar un pc nou pentru gaming, care sa aiba 8 gb ram 1600 (sau 1333) mhz, procesir Intel core i5 (3330), si placa video nVIDIA GTX 560 Sonic 1gb edition gddr5 256 bit.

Intrebarea: Cam cat ar costa o placa de baza care sa suporte componentele acestea? Adica sa pot pune pe ea ramii, procesoru si placa video?
Va rog sa imi alegeti cea mai ieftina placa de baza de aici: http://www.xtc.ro/placi-de-baza/

Multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
| tr3ig a răspuns:

Nu pot sa iti dau un raspuns la asta pentru ca nu lucrez in domeniu ce pot sa iti spun este ca tu trebuie sa te duci la un magazin care se ocupa doar cu vanzarea de calculatoare si alte aparaturi asemanatoare ( imprimante monitoare, etc) si sa ii intrebi pe ei pentru ca e posibil sa nu iti mearga toate astea pe o placa de baza. te duci la ei si ii intrebi cam cat te-ar costa o placa de baza pentru ce vrei tu sau poti sa iti faci chiar la ei configuratia asta ei iti zic pretul si atunci stii, nu te costa nimic daca vrei sa intrebi de o configuratie

| EUReKa a răspuns:

Nu poti sa mergi pe o placa ieftina cu un asemenea pc, trebuie ceva mid-end, si o sursa pe masura, placa o poti alege situ, sa fie compatibila cu socketul procesorului si compatibila ddr3