| anonim_4396 a întrebat:

Deci, vreau sa imi cumpar un pc nou pentru gaming, care sa aiba 8 gb ram 1600 (sau 1333) mhz, procesor AMD FX-8120 8 nuclee, si placa video nVIDIA GTX 560 Sonic 1gb edition gddr5 256 bit.

Intrebarea: Cam cat ar costa o placa de baza care sa suporte componentele acestea? Adica sa pot pune pe ea ramii, procesoru si placa video? Si se poate potrivi pe placa de baza procesor AMD FX si placa video GTX 560 Ti sonic 1gb edition?

Va rog sa imi alegeti cea mai ieftina placa de baza de aici: http://www.xtc.ro/placi-de-baza/

Multumesc Anticipat!

8 răspunsuri:
| BLKZ a răspuns:

Salut, nu-ti recomand acel procesor pentru ca e pe arhitectura Zambezi, care a fost un fail, consum exagerat de mare si performanta slaba, in unele cazuri mai slab decat un Phenom II. Daca tot vrei AMD, iti recomand un FX-8350, pe arhitectura Piledriver. Acelasi consum din pacate, dar o frecventa mai mare si o performanta considerabila. Te mai poti uita si la un i5 din generatia a treia, performanta mai mare decat procesoarele AMD si consum mult mai mic.

| Me2 a răspuns:

Procesorul acela e un FAIL total, pana si phenom x4 il face praf, daca vrei amd, schimba-l cu amd fx 8350 care e cu mult peste
Iar ca placa de baza iti recomand de aici, pe xtc nu am gasit pe am3+ ca sa se potriveasca cu procesorul
Daca vrei procesor AMD, uite asta
http://www.pcgarage.ro/procesoare/amd/fx-8350-40ghz-box/
Acesta nu mai e un fail ca si fx 8120, e cu 25-30% mai performant
Si placa de baza nu pot sa-ti recomand una ieftina pentru ca trebuie sa faci update de bios ca sa recunoasca procesorul si tot asa, e prea complicat asa ca ia aceasta placa de baza
http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/asrock/970-pro3/
Impreuna cu procesorul ce ti l-am recomandat
Sper ca ai o sursa buna, nu o petarda de 50 lei

| Tagaso a răspuns:

Procesor de 850 ron, placa video de 1000 ron, placă de bază ieftină? de ce? http://www.emag.ro/......EPW0KBBBM/

| Me2 a răspuns (pentru Tagaso):

Cum sa-i recomanzi mai omule placa de baza fm2 scu procesor am3+

| Tagaso a răspuns (pentru Me2):

Ai dreptate, n-am observat că e FX.

| Me2 a răspuns (pentru Tagaso):

Dar si cel recomandat de mine e tot fx, dar cu mult mai bun, concureaza cu i5/i7 si fx 8120 concura cu i3 /i5 il facea praf si pulbere

| Tagaso a răspuns (pentru Me2):

Nu vreau să intru în polemică cu tine, dar eu am răspuns:"placă de bază ieftină? de ce?"când vrei să configurezi un PC de la A la Z pentru gaming sau orice altceva prima dată cauți placa de bază care să suporte procesorul, memoria, placa video care vrei să le pui pe ea(understand)

| Me2 a răspuns (pentru Tagaso):

Da,dar tie ti se pare ca placa de baza recomandata de tine suporta procesorul?
Eu zic ca nu, procesorul este am3+ si placa de baza fm2, cum vrei sa incapa procesorul?