| lupumihaita a întrebat:

Salutare grup, Ce sistem de buget (entry level) imi recomandati pentru Dolby Atmos, din informatiile mele trebuie sa fie minim 5.1.2 (sistem 5.1 +2 boxe tavan).M-ar interesa daca aveti asa ceva si daca este mare diferenta intre 5.1 DTS si 5.1.2 Dolby Atmos. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| carevaescu a răspuns:

Nu recomand sa investi bani in 7.1 Dolby atmos decat daca ai de unde lua media cu semnal audio specifictehnologiei (8 canale audio). Dar nici pentru 5.1 nu sunt chiar atat de multe optiuni. Netflix (premium) cica ar avea unele titluri.

Daca ai o camera mare, un soi de home theater de marime decenta, poate s-ar merita. Acele doua speakere extra le-ai pune undeva in spatele canapelei, dar nu lipite de ea.

Evident, pentru o sufragerie normala, nu merita sa investesti in 7.1

| lupumihaita explică (pentru carevaescu):

Momentan am un sistem Logitech Z5500 conectat prin optical la un smart TV Samsung si ma gandeam la un upgrade dar principala sursa de vizionare este direct din tv de pe Netflix, sa inteleg ca la un sistem mai bun trebuie un semnal pe masura cu filme rulate de pe un player dedicat.

| carevaescu a răspuns (pentru lupumihaita):

Ai un sistem bun, optim pentru cele mai multe scenarii. Nu as investi in upgrade.

Daca pe viitor vei avea o sufragerie foarte mare, poti considera 7.1 sau chiar 9.1

Deocamdata standardul e 5.1, adica gasesti mai rar filme cu 7.1 si mai rar 9.1

| lupumihaita explică (pentru carevaescu):

Multumesc!

| NLS a răspuns (pentru lupumihaita):

Pentru TV nu ai nevoie de mai mult decât ai acum.

Daca dorești sa te și joci, si ai o camera pe măsură, atunci 7.1 are sens.
Insa nu cu un sistem ce costa 300-400 RON.

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

In sunet, nu exista cel mai bun, depinde de urechile tale.

Pentru filme, eu prefer DTS, in timp ce pentru jocuri, Atmos cu 7 sateliti mi se pare cea mai potrivita tehnologie.

Ce buget ai?
Cand e vorba de sunet, buget mic poate sa insemne si 250-300 euro.

Dar atentie si la brand, model, sistem de operare folosit, si CABLU...

Am la frate-meu sistem audio de top (3300 RON), la care nu functioneaza aproape deloc 2 dintre sateliti, cand e conectat prin digital, pe Windows 10 sau mai nou, si si-a schimbat si placa de sunet.

Pe Windows 7 si digital functioneaza,
Pe Windows 10 si cablu clasic, functioneaza.