| Sooorin a întrebat:

Doresc sa imi iau un procesor Intel dual core de 2.80 Ghz sau 3.00 Ghz dar am socket de 775 intrebarea este : daca imi cumpar procesorul, primesc si socket in kit-ul de instalare? Este bun acest procesor (orientativ ) http://www.emag.ro/......X80623G620 Vreau sa imi mai iau si o placuta de ram de 4 gb rami si mai am inca una de 2 gb dar chestia e ca am DDR 2... trebuie sa stiu ceva inainte sa cumpar ramii? Cum ar fi tipul de locaş in care intra? Vreo frecventa ceva? DAU FUNDA MARE!

8 răspunsuri:
| trolololo a răspuns:

Nu ma, degeaba iei procesorul ala, nici nu o sa intre. 775 înseamnă ca are 775 pini, procesorul ales de tine e Socket 1155 adică are 1155 pini. Cum crezi ca o sa intre?
Iar la ram ii iei pe cei mai ieftini DDR2.

| Sooorin explică (pentru trolololo):

Procesorul ala era orientativ chestia e: EXISTA/MERGE/POT cumpara un procesor de circa 3. 00Ghz Intel dual core pe socketul de 775? Iar ramii - trebuie sa stiu ceva inainte de a cumpara O PLACUTA de ram de 4 gb ddr 2? ( exista)? ( eu mai am 1 placuta de 2 gb rami si vreau sa am 6 tongue

| trolololo a răspuns (pentru Sooorin):

Pe socket 775 găsești doar second hand, iar la RAM încă 2GB ar fi suficienți. 6GB sunt prea multi, 4GB sunt ok.

| Sooorin explică (pentru trolololo):

Am deja 4 dar am doar 2 placute de 2 gb si eu vreau 6 ca nah... e diferenta si la jocuri si la tot si vroiam una de 4 gb. \\//Merge sa cumpar alt socket? sa il schimb pe ala sa iau unu de 1155

| trolololo a răspuns (pentru Sooorin):

Pai trebuie sa schimbi placa de baza, procesorul, RAMII. O sa te ia cam +500lei o astfel de investiție.

| DJ97 a răspuns (pentru Sooorin):

' Merge sa cumpar alt socket? ' laughing, am trait s-o aud si p-asta.

| Me2 a răspuns (pentru Sooorin):

Cum sa cumperi alt socket ma? rolling on the floor, socketu ala e "LIPIT" de placa de baza, trebuie sa cumperi placa de baza, alti rami, si doar apoi acel procesor care e pe socket 1155

| Sooorin explică (pentru DJ97):

Bine mai Einstein, acum dracu nu le stiu si eu pe toate, nu-mi spune ca TU chiar stii TOT din toate domeniile.