| mario366 a întrebat:

Dupa ce am conectat un hdd secundar, l-am formatat etc, si am inceput sa imi instalezi file pe el si etc, dar de cand am bagat hdd-ul, pc are cateva frezze-uri random, in orice aplicatie sau asa, chiar si daca il las pe desktop o sa se blocheze pentru 2-3 minute, iar in task menu, nici ram-ul nici gpu-ul nu este folosit peste 20%.

Processor Intel® Core™ i7-8086K Coffee Lake, 5GHz, 12MB, Socket 1151

Placa video ASUS ROG Strix GeForce RTX 2080 Ti OC edition 11GB GDDR6 ROG-STRIX-RTX2080Ti-O11G-GAMING

36GB Ram

Hard disk Seagate BarraCuda 1TB SATA-III 7200RPM 64MB x2
Hard disk Seagate BarraCuda 2TB SATA-III 7200RPM 64MB (Cel cu pricina)

Răspuns Câştigător
| Intruder19 a răspuns:

Ce sursa ai? Daca sursa este una slaba si a atins nivelul de consum maxim odata cu adaugarea celui de-al doilea hard disk primesti freeze.

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Pune-l pe un canal diferit de SATA, să nu își facă concurență cu celălalt la accesul la magistrala de date.

| PappZsoltAndras a răspuns:

Daca ai un slot de m.2 in motherboard liber, poti cumpara un Samsung ssd pro, pentru ca poate de aia ti se blocheaza pc-ul. Un lucru ar mai fi ca aceste componente folosesc prea multa energie si PCU-l tau este slab si nu poate oferi atata energie pentru motherboard si atunci motherboard-ul scade puterea componentelor ca sa iti poate folosi atat energie cat ai in PCU