| anonim_4396 a întrebat:

E adevarat ca adblock plus e spyware?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Nu este adevarat. Din contra, Addblock mai are un beneficiu, iti apara sistemul de unele reclame care sunt si scripturi intruzive care-ti lasa cadou malware si spyware.
Mai este o solutie care nu consuma atatea resurse ca Adblock: http://www.fooldns.com/fooldns-community/english-version/

30 răspunsuri:
| bogdan324 a răspuns:

Nu,daca ar fi fost spyware pana acum era sters de mult iar autorul acelui plugin ar fi intrat la puscarie

| RobertMoon a răspuns:

Nu e spyware doar blocheaza pop upurile (reclamele).

| Al3xbC a răspuns (pentru RobertMoon):

Argumenteaza de ce crezi ca nu e spyware

| K0sti a răspuns (pentru Al3xbC):

Argumenteaza tu, tu ai spus ca e spyware! Argumenteaza!

| RobertMoon a răspuns (pentru Al3xbC):

Ia-o logic spyware = soft care iti urmareste activitatea pe internet. El intra odata cu tine pe ce site-uri intri dar nu iti tine cont gen istoric sau sa ramana ceva urme in el.

| Al3xbC a răspuns (pentru K0sti):

Eu am intrebat, in caz ca nu ai observat am pus,,?''...
Dar daca stai sa te gandesti...de ce nu ar fi? orbit s-a dovedit sa fie(cauta pe,, goagal''), facebook ia informatii care nu au nici o legatura cu serviciul lor, APROAPE toate programele la termenii de confidentialitate isi aloca dreptul de a lua informatii despre user, aproape toate au mai putine responsabilitati decat cel care foloseste programul.Adblock-ul
vede pe ce site-uri te duci, daca descarci ceva, ce vorbesti cu x, y, z si e free.e greu de crezut ca nu a oferit cineva bani pentru informatiile alea si nu au fost accepti.intr-o lume virtuala unde poti evita sa fi vazut de site-uri, adblock vede exact unde te duci.,, Nu'' vreau sa stie cineva ca eu ma uit de n ori la serialul friends sau ca in fiecare an ma uit la home alone de craciun, nu vreau sa se stie ca inca cred in mos craciun(bine varianta porn0) sau conversatiile deocheate pe care le am.nu vreau sa se stie asta, in afara de tine si de zecile/sutele care imi citesc postarea.De asta vreau sa stiu daca e spyware. Daca imi pun adblock-ul si se dovedeste ca e spyware nu crezi ca celalalte programe care sunt spyware se vor simti,, inghesuite''?

| Al3xbC a răspuns (pentru RobertMoon):

Asta daca tu bifezi la mozilla.adblock se ia dupa setarile de la browser

| K0sti a răspuns (pentru Al3xbC):

Cred ca glumesti! Cu sau fara AdBlock tot stie cineva ca te uiti la serialul friends...incepand cu providerul de net si terminand cu Google! Ai un IP care poate fi usor urmarit! Iar activitatea de pe acel IP, de asemenea poate fi usor urmarita, daca se vrea! Eu zic sa nu mai intri pe net, e cel mai sigur!

PS: Daca tu intri la mine pe site, iti spun de unde vii, ce browser folosesti, ce sistem de operare ai, ce ip ai, ce rezolutie ai la monitor, daca vii de pe un dispozitiv mobil sau de pe PC, pe ce pagina esti si ce subiect vizualizezi, etc. ...printr-un simplu counter pe care il au toate site-urile ca sa-si poata urmari vizitatorii. Chiar si asta de pe care vorbim acum! Asa ca iti dai seama ca la un nivel mai sus se pot face mai multe! Deci nu mai intra pe net!

| Al3xbC a răspuns (pentru K0sti):

Vorbesti atat de,, dur''cu mine incat sincer ma gandesc la divort...(glumeam!). Daca atat de multe lucruri se vad intrand pe un site, de ce youtube nu vede cand cineva imi descarca de pe youtube filmele proprii si trebuie eu sa ii gasesc si sa ii raportez? si din cate am auzit si la dailymotion e la fel.

| K0sti a răspuns (pentru Al3xbC):

Il doare undeva pe Youtube de filmele tale! Si pe Dailymotin la fel! Aia crezi tu ca nu vede!

Uite si un exemplu: http://i.imgur.com/S11hss2.jpg
Din cate vezi spune si de unde vine vizitatorul pe pagina si ce a cautat pe Google ca sa ajunga la mine pe pagina si multe altele. Ce vezi e numai o parte! Si asta e pe toate site-urile pe care intri. Toti au asa ceva! Sunt zeci de astfel de countere, unele mai performante, altele mai putin!

Asa ca domnisorul Alex, lasa-te de net! :)

| g00dmorning a răspuns (pentru K0sti):

KOsti, tu ce faci ca sa nu fii urmarit? Intreb din curiozitate. Sau te urmareste si pe tine?

| K0sti a răspuns (pentru g00dmorning):

Ma urmareste si pe mine! Insa eu ca administrator de pagina am posibilitatea sa exclud IP-ul ca sa nu ma "numere" si pe mine de cate ori ma plimb prin pagini. Interesul celui care are un site, este sa stie cine ii viziteaza pagina ca despre el insusi stie ce face, asta daca nu e baut happy
Altfel la numarul de vizite s-ar adauga si vizitele lui, ceea ce nu-si are sensul! Sper ca ai prins ideea! De fapt oricum se adauga, dar nu mai sunt contorizate, nu ti le mai arata!

| RobertMoon a răspuns:

Lasa-ne ba nene ca vad ca esti batut in cap.

| Al3xbC a răspuns (pentru RobertMoon):

Mai bine te uiti atent la ce ai scris apoi la ce am scris eu, sa vezi exact cine greseste

| neutrino a răspuns:

Nu stiu daca este sau nu spywar, dar stiu sigur ca incetineste calculatorul.

| SouLIce a răspuns:

Nu

| valentin75 a răspuns:

Salut! Trimite anumite date catre retele de socializare! Depinde cum interpretezi, cand ai un computer pe net(conectat la internet) nu mai ai siguranta datelor! Link-ul - doar pentru citit, nu-ti instala yac sau altceva in computer, doar ca idee!
http://www.yac.mx/......-tool.html

| StefanKogut a răspuns:

Programelul asta e open source, adica te duci pe site-ul lui aici: https://adblockplus.org/ si in sectiunea development-> Source Code descarci sursa si o analizezi sa vezi daca face si altceva decat ce spune ca face. Fiind open source e putin probabil sa fie spyware, avand in vedere ca oricine acre acces la sursa si poate deconspira acest lucru.

| Nonameagain a răspuns:

Nu! Il folosesc.

| Al3xbC a răspuns (pentru Nonameagain):

Pai si daca il folosesti inseamna ca nu e spyware? explica de ce crezi ca nu e spyware

| Nonameagain a răspuns (pentru Al3xbC):

Pentru ca am programe care l-ar putea depista si bloca. Dar asta nu se intimpla.

| stefanvladvlad a răspuns (pentru Nonameagain):

Foloseste-l ca nu vei regreta

| Nonameagain a răspuns (pentru stefanvladvlad):

Asta imi raspunzi mie, sau celui ce a pus intrebarea? Si daca imi raspunzi mie, vrea sa fie o ironie?

| stefanvladvlad a răspuns (pentru Nonameagain):

Aa scuze
credeam ca tu ai pus intrebarea

| Nonameagain a răspuns (pentru stefanvladvlad):

Bine, am inteles.

| stefanvladvlad a răspuns (pentru Nonameagain):

Ok

| floryn1993 a răspuns:

Adblock posibil sa fie si spyware, doarece exista si reclame rau intentionate,

| stefanvladvlad a răspuns:

Nu e spyware
1. adblock blocheaza reclame
2. spyware gaseste(elimina) bag-uri