| Băă_Alesia_1999 a întrebat:

E URGENT!
Azi mi-am luat un S4 mini, dar nu știu cât să îl pun la încărcat. Știu că trebuia 12 ore ( parcă ) la încarcat să se „ facă bateria ". Cine mă poate ajuta? E foarte urgent! Dau fundă!
Mersi happy

3 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Sunt cred ca alte 10000 intrebari identice NUMAI pe TPU, sa nu zic de restul site-urilor...

| DeyCj a răspuns:

„trebuia 12 ore ( parcă ) la încărcat să se „ facă bateria ""... Prostii expirate ce numa în mintea românului mai există.
Bateriile moderne nu mai trebuie lăsate la formatat(așa îi zice la acel „să se facă") că vin gata formatate din fabrică. Deci telefonul e gata e utilizare.Îl folosești până se descarcă și apoi îl pui la încărcat normal.Succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa il tii 12 ore la incarcat. Bateriile Li-Ion nu mai necesita formatare asa cum eram obisnuiti sa procedam in trecut, tehnologia a evoluat. Tot ce trebuie sa faci este sa conectezi dispozitivul la incarcat atunci cand acesta o cere, si sa il lasi pana se incarca complet. Dupa 4-5 cicluri incarcare-descarcare, bateria functioneaza la capacitate maxima.