| DenisukuDeniii a întrebat:

Dau funda cui ma ajuta!
Buna. Ieri mi-am luat cu Vodafone Smart mini, si l-am pus la incarcat cand mai avea 10% baterie, si l-am lasat 12 ore. Azi mi s-a consumat bateria in 6-7 ore, si l-am pus la incarcat din nou, cand mai avea 15% si l-am tinut pana cand mi-a ais ca e incarcat complet. Mie mi se consuma cam 15-20% pe ora. Este ceva gresit in asta, sau e normal? In caz ca nu e normal asa ceva, va rog mult sa ma ajutati cu un sfat cum sa-mi "refac" bateria.
Urgent!

11 răspunsuri:
| arrriadna a răspuns:

Tine-l normal si da-i luminozitatea pe minim. Toate telefoanele cu "ecran mare" si touch se descarca in mai putin de o zi daca au luminozitatea la max (setarea din fabrica).

| Marybm a răspuns:

E normal la inceput, isi revine dupa a 6-7 incarcare!

| DenisukuDeniii explică (pentru Marybm):

Deci de acum incolo trebuie sa-l incarc normal? Adica sa-l tin decat pana se incarca? big grin

| Marybm a răspuns:

Da, cel mai bine asa, ca daca il tii prea mult adica mai mult de 12 ore se poate strica bateria sad mereu fac eu astalaughing

| Daniel_Tudoran_2000 a răspuns:

Bateria unui Smartphone se consuma in cam 10 -12 ore la o folosire normal(20-50 mesaje 20-40 minute convorbire si putin joc si niste internet) dar daca stai toata ziua pe internet si in jocuri normal ca se consuma repede.

| biutza1419 a răspuns (pentru Daniel_Tudoran_2000):

Daniel, smartphonul nu se formateaza bateria. :3

| Daniel_Tudoran_2000 a răspuns (pentru biutza1419):

Ceva e gresit in formularea ta. Nu am inteles ce ai vrut sa zici. Mai spune o data corect scris.

| akaSHObby a răspuns:

Depinde cat de mult al folosesti poti sa vezi cat la % iti ia " androidul" daca e pe android cat iti ia aplicatile si dupa calculeazale vezi.dar eu zic ca e bine 6-7 ore acum na,,, depinde de tine cat al folosesti...

sau descarca o aplicatie pentru baterie si iti incarca singur bateria cu 20 %

| andr3yuku a răspuns:

E normal la orice telefon nou trebuie formatata bateria adica il bagi la incarcat si il lasi sa se descarce cand e 100% faci asta de 2 ori si dupa aceea bateria va tine mult timp. Ceea ce ti-am explicat acum se numeste formatarea bateriei.

| DenisukuDeniii explică (pentru andr3yuku):

Stiu ca trebuie sa formatez bateria, dar eu m-am panicat deoarece, nu l-am lasat sa se descarce de tot, ci l-am bagat cand mai avea 10%. In concluzie: a afectat cu ceva asta, ca l-am bagat la incarcat cand mai avea putina baterie?

| Daniel_Tudoran_2000 a răspuns (pentru andr3yuku):

Nu se mai face asa ceva la telefoanele mai noi de vreo 2 ani.