| Grigore1239 a întrebat:

E urgent! PLaca video nVidia GeForce 7100GS 128MB e mai buna decat nVidia GeForce FX 5500 256MB?

53 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ambele sint pulbere.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Grigore1239):

Anul 2004 ne saluta, ce sa zic... Pentru vremea respectiva, era binisor peste 5500, acum chiar nu conteaza. Decit sa te chinui cu antichitati, mai bine iti iei un procesor AMD cu video incorporat, s-ar misca cu mult mai bine decit ce ai/ce vrei sa iti iei oricum. Par example (proc+pb+mem):
http://prntscr.com/h3lu8

@hashu1985: Aberezi ca prin codrii de arama. Am jucat Dirt 3 pe X2 4000+/2GB ram/HD 4770 512MB/128 biti bine mersi, cu detaliile aproape de maxim. La memorie nu e musai sa fie pe 256 de biti si gata, rupe tot - vezi de exemplu DDR3 pe 256 de biti vs DDR5 pe 128, in ultimul caz latimea de banda fiind mai mare.

| hashu1985 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Dirt 3 nu e un joc pretentios prietene, incearca The Run sa-l joci pe sistemul ala sa vedem cum se misca sau BF3winking

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru hashu1985):

Am jucat The Run si BF3 pe aceeasi placa video, merg brici, doar ca intre timp am schimbat procul/pb/memoria. Cum The Run si BF3 nu merg decit pe Win7, nu eram tzicnit sa pun 7 in 2 GB de RAM si dupa aia sa mai am si pretentia sa ma joc... eu ziceam ca aberezi la partea cu placa video.winking

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Grigore1239):

Gluma e buna, ce sa zic, dar nu.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Grigore1239):

Am zis pe aceeasi placa video ca inainte, adica HD 4770. Eu nu mi-am luat niciodata NVIDIA, fiindca mereu am gasit oferte mai bune de la ATI - am avut 9200, urmat de X1950 Pro si acum HD 4770. Bine, am avut si S3, si Voodoo 3 urmat de un Voodoo 4... dar alea sint istorie.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Oh, da, si Sempronu' 2600+ E single core. Si a naibii de depasit pentru jocuri inca din perioada in care era nou pe piata... aia fiind acum vreo 8-9 ani.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Grigore1239):

Schimba-l tot. Gasesti cu vreo 300 RON cu totul calculator SH mai capabil ca al tau...

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Grigore1239):

Meh, atunci ia si invata cu asta ceva util cit sa faci bani de-un sistem decent. Sint mai expert decit aia care se dau mari experti si habar n-au ce-s alea calculatoare...

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Grigore1239):

Lasa ce stii de la informatica - ai net, ai calculator, poti face bani frumosi cu el, nu e musai sa fie de ultima generatie (nu, nu ma gindesc nici pe departe la timpenii gen bux, bursa, pariuri sau vinderea de timpenii gen aplicatii de video email). Procesoare pe socket 754 noi nu mai gasesti, asa ca trebuie' sa te orientezi la ceva SH... Prea mare bataie de cap, parerea mea.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Grigore1239):

Hehe, esti optimist. Eu nu reusesc sa dau cu 250 RON un X2 4000+, placa de baza si 2 GB ram...

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Grigore1239):

Nu, zic ce ziceam mai sus. Uite, iti dau si un punct de plecare - http://unpol.ro/cum-folosesti-unpol-ro/. Legat de placile video de colectie... pune-le cum ai chef, eventual compara-le sa vezi ca se vede/misca cel mai bine, si pune-o pe aia prima. :)

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Grigore1239):

Depinde, zi si tu exact ce placi sint astea. 9600 XT-ul are doar 64 MB? Nu cred...

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Grigore1239):

A, da, banuiesc ca e faza fix ca pe la NFS Underground - pe GeForce 4, fiindca are mult mai putin capabilitati, multe efecte nu le baga jocul deloc, indiferent de setarile pe care le-ai face, asa ca nu ai probleme. La fel NFSU, mergea mai bine pe GeForce 4 decit pe FX 5200...

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Grigore1239):

Adica ce-am zis, pe FX 5200 rula cu mult mai multe efecte, dar framerate mult mai mic, iar pe GeForce 4 mergea de rupea, ca placa nu era in stare sa reproduca majoritatea efectelor din joc. GeForce 2/4 sint placi DX 7, FX 5200 e DX 9. Oricum, discutam povesti aici, toate sint istorie.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Grigore1239):

N-am idee, posibil sa aiba legatura cu alocarea de memorie din BIOS pentru maparea memoriei video. E antica, nu am mai avut treaba cu hardware de genul asta de ceva vreme...

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Grigore1239):

Hmm... cred ca ii poti pune unul nou. La cit de veche si un pachet de tigari face, poti incerca cu super glue direct pe cip.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Grigore1239):

Tu nu te refereai la radiatorul de pe GPU? Ceva de genul asta - http://www.3dnews.ru/documents/5364/daytona-fx5200-rad.jpg

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Grigore1239):

Meh, stai catinel, chiar nu conteaza. E ca si cum eu n-as mai dormi bine noaptea ca SSD-ul meu are 120 GB si nu 128, sau ca hardul de 1 TB are de fapt vreo 980 GB...

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Grigore1239):

Dimensiunea memoriei video, la rezolutii mai mici de 1680X1050, atita vreme cit ai macar 256MB, e egala cu ZERO dpv al performantei, conteaza mai mult sa fie cipul video puternic. In cazul tau, poti bine mersi sa ii dai un 3dmark 2001 sa vezi daca scoate cam cit ar trebui sau nu.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Grigore1239):

Daca e rezolutie mica, desigur.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Grigore1239):

Hmmm... n-ar trebui sa se miste. SCoate-l, pune pasta pe GPU, pune-l la loc - ar trebui sa stea OK.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Grigore1239):

Nu se poate stringe? Eu stiu ca la cam toate placile video - si nu numai - sistemul asta de prindere e gen harpon - stringi partile de pe spate putin si poti sa scoti surubul lejer. Poti sa le faci exact o poza sa vedem?

Răspuns utilizator avertizat
| hashu1985 a răspuns:

Daca nu vrei sa schimbi calculatorul, cauta-ti ceva cu 256 mb pe 128 biti macar. Amandoua placile specificate de tine sunt FOARTE slabe. Apropo, ce jocuri speri tu sa joci?

| hashu1985 a răspuns:

Ce jocuri ai vrea sa joci?

Răspuns utilizator avertizat
| hashu1985 a răspuns (pentru Grigore1239):

Pentru jocurile specificatede tine, n-ai ce face cu placi video de acum 100 de ani, iti trebuie mini procesor dual-core peste 3 Ghz ( minim Athlon II x2 250-260),de la 4gb ram in sus si placa video de minim 512mb/256biti sau 1gb/128biti... asa ca sincer nu-ti mai bate capul, foloseste pc-ul tau la ce jocuri si aplicatii iti permite, pune bani deoparte si schimba-l cu totul...nu mai investii in el fiindca-s bani aruncati pe geam, orice i-ai face nu o sa poata sa ruleze jocurile spuse de tine fiindca e procesor slab single core, memoria e DDR1 cu frgventa joasa, slotul video e AGP 8x pentru care nu gasesti placi performante.etc.

Răspuns utilizator avertizat