| Grigore1239 a întrebat:

Daca imi pun placa video nVidia GeForce FX 5500 256MB fara ventilator e posibil sa se arda? I s-a stricat ventilatoru' si n-am bani acum de unul nou.

11 răspunsuri:
| hunterpainting a răspuns:

Se arde.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Arsa sau nu, tot aia e. Bine ai venit in 2012!

Răspuns utilizator avertizat
| dannyel86 a răspuns (pentru Grigore1239):

Vrea sa spuna, in mod elegant, ca e jaf de placa. Si eu am acelasi tip de placa video, iar sfatul meu e sa o folosesti cu toatele elementele cu care a iesit din fabrica. Daca nu mai merge ventilatorul, ori o folosesti pe riscul tau si se va arde, ori cumperi una noua la fel sau alt tip care nu are ventilator.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru dannyel86):

@dannyel86: Multumesc pentru ajutor. Dat fiind faptul ca e atit de antica, daca are airflow bun in carcasa si un radiator cit-de-cit, se prea poate sa ii mearga si fara ventilator functional. Una noua la fel... cred ca e cam greu, iar daca gaseste, cu siguranta are un pret ridicol de mare. SH nu merita mai mult de 40 RON.
@AlecsR: Te-ai gindit mult inainte sa scoti perla cu multitaskingu'? Ne explici si noua mai exact cum sta treaba?

| K0sti a răspuns:

Mai mult ca sigur.

| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Da, se poate arde! Dar cum nVidia sunt componente mai mult pentru multi tasking decat pentru gaming, daca nu rulezi jocuri prea pretentioase se poate sa te tina, dar totusi eu nu prea m-as risca...

| MikeAlexis a răspuns (pentru AlecsRvaSpunePa):

Ce treaba are nVIDIA cu multi tasking? Parca era treaba procesoarelor sa se ocupe de multitasking. Nu stau sa fac subiect pe nVidia vs ATI. Dar te rog abtine-te de la raspunsurile astea patetice si dobitoace. Cu raspunsurile tale induci lumea in eroare

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru MikeAlexis):

Bai mare-zeule! E arhi-cunoscut faptul ca arhitectura AMD are ca scop rularea de aplicatii grafice pretentioase! Adica este pentru gaming! Pe cand arhitectura Intel permite o mai buna esantionare a datelor cu caracter "negrafic". Deci este pentru birouri, sau persoane care nu ruleaza jocuri puternice! Ce zic eu, ce intelegi tu...

| MikeAlexis a răspuns (pentru AlecsRvaSpunePa):

Tu ai zis ca nVidia sunt componente pentru multi-tasking, si ti-am zis ca aberezi. Multi-taskingu face parte din categoria procesoarelor.

| DjZen a răspuns:

Da se incalzeste si dupa aia se stinge. O singura solutie este sa nu o folosesti la maxim placa ca sa nu se incalzeasca.