| Denis2005123 a întrebat:

Eficienta sau randamentul motorului otto?

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

În anul inventarii (1878) avea un randament de 16-22%, acum se atinge un randament usor crescut, insa nu exista o valoare general valabila.

Randamentul depinde de nivelul de compresie atins, deci printre altele, variaza putin cu calitatea pieselor (piston, cilindru, segmenti, garnitura de chiulasa, eventualii aditivi folositi pentru combustibil, calitatea (proprietatile fizice) ale combustibilului, etc).

https://www.fizica.unibuc.ro/......fizMol.pdf

Formula de calcul o gasesti pe pagina 5, in partea de mijloc a paginii.