| OanaVlad a întrebat:

Este adevarat ca internet explorer da virusi? :\

Răspuns Câştigător
| Lɑяisɑ a răspuns:

Nu! L-am scanat eu cu Eset Nod32 care este cumparat.Nu are nici un virus.Nu este adevarat.

7 răspunsuri:
| DarQueen a răspuns:

De pe orice browser ai naviga pe net, poți lua viruși, cu excepția cazurilor în care ai un antivirus cu update-uri la zi și un firewall activat permanent.
Baftă! happy

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Internet Explorer e facut de Microsoft, care au facut si Windows, intr-adevar IE e un pic mai vulnerabil la virusi decat celelalte browsere (Opera, firefox, chrome) dar asta nu seamna ca daca ai intrat pe el gata ai virusi.

| TheExpert01 a răspuns:

Nu prea multi dar e mai bun google chrome... funda?

| Saya a răspuns:

NU este adevarat!

| Maiky a răspuns:

Nu cine te-a prostit?

| Pisoiul a răspuns:

Da este cand tu cauti ceva pe internet si intri pe o pagina virusata virusii pot intra foarte usor in calculatorul tau, daca nu ai un anti-virus bun.Iti recomand AVG. Virusii se pot lua si de la:fisiere, cd daca e incarcat cu un virus, stick, hard extern.Virusii se pot lua de pe orice pagina pe care intri tu daca este virusata.De fiecare data cand intri pe un site iei un cookie.Cookie inseamna ca ai intrat acolo si se ia pentru a tine in numar utilizatori care au intrat pe un site.Cookie nu sunt periculosi si nu iti pot afecta negativ computerul atat doar sa ai griva pe ce site-uri te uiti.Si niciodata nu da click pe reclame acelea sunt virusate.De tinut minte 45-60% din reclame care apar in dreptul paginii sunt virusate.Nu reclamele de moda s-au de produse ci acelea cu jocuri.Anti-virusul avast nu este bun nu protejeaza calculatorul destul de bine.Avg-ul il protejeaza mai bine e gratis si permanent.Dar aici e decizia ta in ce antivirus vrei sa iti instalezi in calculatorul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e adevarat. Daca folosesti ultima versiune...IE9 pe Windows 7, n-ai de ce te teme. Dimpotriva, a fost declarat cel mai sigur de multe laboratoare de specialitate(NSS). E doar spirit de turma, care inca se simte de prin 2004, 2005...cand de abia iesise Mozilla Firefox. Circulau tot felul de vorbe. Unii au ramas cu sechele de atunci ca IE e prost, iar orice alt browser e mai bun.
Ideea e ca IE e mai supus riscurilor din 2 motive:
- Vine cu Windows, deci e integrat in el. Daca se strica IE, se poate strica si Windows. La fel si invers.
- IE e cel mai folosit browser, tocmai datorita faptului ca vine cu Windows.

Oricum, IE9 e un browser foarte solid.