| Andrei7520152 a întrebat:

Este cineva aici care se pricepe la Dreamweaver?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
7 răspunsuri:
| riri2 a răspuns:

Da, eu. Insa acum ma retrag, fiindca e tare tarziu.
Trimite intrebarea, o sa-ti raspund maine - sper sa te pot ajuta.

| Andrei7520152 explică (pentru riri2):

Mersi. ti-as fi foarte foarte recunoscutor. chestia e ca ma pricep putin la Dreamweaver. Stiu destul cat sa fac o pagina simpla. Dar nu inteleg ( in totalitate ) cum se folosesc acele external style sheets ( m-am uitat la nspe tutoriale pana acum)

din cate am inteles, poti adauga class-uri, tag-uri etc la un external style sheet si sa le aplici la mai multe pagini HTML, correct? dar se poate mai mult? poti de exemplu sa adaugi continut la un ext style sheet care apoi sa se repete in pagini HTML ( de ex - bannerul in style_banner.css, meniul cu butoane la style_buttons.css samd care apoi sa formeze un tot unitar intr-o pagina HTML ). Ca altcumva, trebuie sa modifici FIECARE pagina de pe site la fiecare update. si daca vrei sa adaugi un buton la meniu, mori cu zile la un site cu 100 de pagini. cel putin eu asa inteleg.

deci in fine, intrebarea e: cum adaug continutul propriu zis folosind external style sheets? si aici ma refer la continutul care se repeta incontinuu ( bara, banner, footer, link-uri etc)

Răspuns utilizator avertizat
| riri2 a răspuns:

Ei bine, sa stii ca si eu am facut un singur site cu Dreamweaver, pentru o firma germana, conform dorintei sefului de-acolo: www.arosa-gmbh.de (e veche de cand lumea!)

Si aceasta e o pagina ultra-simpla, insa eu am rezolvat totul cu frames la vremea aceea.
Stiu, acestea sunt invechite, insa atunci inca mai erau en voque.

Referitor la bannere, cred ca te edifica aceste informatii:
(da puternic scroll down, pana ajungi la ceva de genul:
*{margin:0px; padding:0px; border:none}
#banner{background-color:red; margin:0 auto; width:900px}
#banner h1{font-family:Arial, Helvetica, sans-serif; font-size:30px; color:white}
( aici e vb de un banner div cu continut h1, dupa cum ai realizat deja)
deci:
http://code.google.com/......styles.css

Cred ca va trebui sa experimentezi putin in progam - din pacate eu nu il mai am instalat, altfel as fi facut-o pentru tine.
(Eu ma ocup acum cu Typo3, tocmai mi-am luat un "ceaslov" si am parcurs cca. 1/4 din el.)

Acest link trebuie sa fie si mai edificator:
http://help.typepad.com/banner_tips.html

O sa incerc si eu, insa trebuie sa reinstalez programul, iar asta o s-o fac cand am ceva mai putin timp si muza.

Aici gasesti tehnici pentru meniurile de navigare, majoritatea cu codurile (pagina e cam prost facuta, trimite si la alte pagini nefolositoare, insa gasesti si coduri utilizabile).

Iti doresc mult succes.
(Din pacate trebuie sa experimentezi putin, altfel nu merge si nu inveti.)

O zi buna!

| Andrei7520152 explică (pentru riri2):

Mersi si felicitari pentru site. am mai luat cateva template-uri de pe net si am mai inteles cateva lucruri (vizavi de cum sunt construite in dw). o sa incerc si metoda ta. mersi pentru link-uri

| riri2 a răspuns (pentru Andrei7520152):

Nu ai pentru ce. Sper sa te ajute.
Site-ul e f. simplu si f. invechit intre timp, dar tu esti amabil.

Ai online deja incercarile tale? Sau experimentezi deocamdata local?

| Andrei7520152 explică (pentru riri2):

Local. mare lucru n-am facut. incerc sa ma acomodez cu css dar merge greu. disec si alte site-uri sa ma prind. si inca nici nu m-am apucat de mysql (as vrea sa adaug conturi, comment box-uri, un search engine...mai multe). am desenat pagina de index in Photoshop in cam trei ore ca sa am dupa ce sa ma ghidez. pe partea tehnica ma descurc mai greu
http://i1308.photobucket.com/albums/s613/Lzoli18/website_s_zpsf2f6f7d9.jpg

| riri2 a răspuns:

Sorry, am uitat sa introduc link-ul pentru meniuri navigare:

http://sixrevisions.com/css/30-exceptional-css-navigation-techniques/