| ParadoxVs a întrebat:

Este cineva dispus sa ma ajute sa configurez un modem router Tenda W150D? Raman recunoscator si dau fundita!

Multumesc frumos big grin

5 răspunsuri:
| floppy98 a răspuns:

Caute pe siteul oficial )scrie pe cutia produsului si pe modem) scrii modelul si dai la FAQ si cauti acolo cum sa il configurezi rapid
solutia nr 2. pui routerul in priza pui cablul de net (router) pui cablul WLAN de la router la pc
astepti 30 sec sa se conecteze deschizi internetul si pui la adresa 192.168.0.1 sau daca nu merge te uiti pe router si trebuie sa scrie un IP daca este te conectezi cu acela.cum intri pe pagina de la router o sa ici ceara un ID si o parola ambele sunt admin acolo pe pag principala o sa fie o configuratie rapida

| floppy98 a răspuns (pentru floppy98):

Dupa aia daca vrei sa pui si o parola cauti acolo la WLAN settings>security settings si de acolo te descurci, baftawinking

| ParadoxVs explică (pentru floppy98):

L-am conectat... scriu la administrator admin si pass tot admin... selectez Romania si Romtelcom, scriu contul si parola de la ei insa dupa ce dau ok imi apare Disconnect straight face, iar cu routerul lor imi merge netul

| ParadoxVs explică (pentru ParadoxVs):

P.S. sub Disconnect apare "Wizard only provide PPPOE(LLC) connection settings, if your isp provide other connections, please config in "Advanced Settings".", iar in Advanced Settings nu prea gasesc ce se poate configura...

| floppy98 a răspuns (pentru ParadoxVs):

Incearca sa mai faci o data tot setupul si o sa fie o parte

There are six Internet connection modes to choose from: Static IP, Dynamic IP, PPPOE, L2TP, PPTP and 802.1x. If you are unsure of your connection method, please contact your Internet Service Provider.
Enable auto detect, please click
ADSL Virtual Dial-up (via PPPoE)
Dynamic IP (via DHCP)
Static IP
L2TP
PPTP
802.1X

care arata cam asa si tu trebuire sa cauti auto detect astepti putin si dupa aia continui daca nici asa nu merge atunci nu stiu