| CataAndrei992 a întrebat:

Este compatibil acest sistem www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/932909?

Răspuns Câştigător
| heldeN a răspuns:

Este compatibil dar ai ales destul de prost, de ce i3 cand ai fx 6300 cu 25% mai performant? Ia uite aici
- Un procesor puternic hexa-core
- Placa de baza ATX cu 4 sloturi de memorie sa-l tina
- 4gb ram
- 500gb hdd
- Placa video buna, cu care duci orice titlu pe high-ultra
- Sursa de calitate
- Carcasa ok
- mouse gaming destul de ok, tu vrei sa dai mult prea mult pe mouse iar restul sistemului e la pamant
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/934094/

| CataAndrei992 explică (pentru heldeN):

Nu vreau amd deoarece am avut neplaceri cu el in trecut.Prefer Intel.Iar referitor la mouse el este cadou daca cumperi sursa si carcasa aceea.

| heldeN a răspuns (pentru CataAndrei992):

Asta a fost in trecut, acum traim prezentul si amd-ul a evoluat mult, mergi cu incredere pe acel fx 6300, e mai slab decat un i5 2400 cu doar 30% si mai bun decat i3 cu 25% in orice aplicatie/joc
Referitor la sursa+carcasa= mouse cadou, e clar ca iti da cadoul acela pentru ca nu se vinde, sursa nu e de cea mai buna calitate, iar componentele stau inghesuite in acea carcasa, mai ales ca ai placa de baza ATX. faci cum vrei, dar fx 6300+r9 280 da fum lui i3+r7 260x

8 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

De compatibile is ele compatibile, dar sistemul e slabut, pentru ca piesele nu sunt alese tocmai cu cap.
2. Cu un fx6300 ar iesi mai bine, dar daca tu ai "anumiti pitici la cap" si vrei sa ramai cu un dual-core...
3. Daca ai avut tu ceva cu amd-ul, inseamna ca de acum toate procesoarele amd au probleme. Daca unde ai avut probleme erau alese la fel de bine, imi fac deja idee laughing. Sau daca era sistem gata asamblat.
Tot de gaming. Te ajuta mai mult sa ai inca 10 fps decat un mouse de 200 lei...

| heldeN a răspuns (pentru sltlp):

La aceleasi detalii probabil vei scoate si 25-30 fps mai mult cu fx si r9 280 decat i3 si 260

| sltlp a răspuns (pentru heldeN):

280 nu incape, pentru ca adaugand un 280 te duci in 1100 lei numai din gpu+sursa pe putin. Dar un 270, sau macar un i5 si 260x /750ti se poate.

| heldeN a răspuns (pentru sltlp):

Vezi mai sus ca a incaput, fx 6300+ r9 280

| Jipa95 a răspuns:

Dap, sunt perfect compatibile intre ele! happy

| AndyAndy2014 a răspuns:

Da, este bun, numai ca nu ai ales tocmai bine. Intra pe forumul lor (mygarage.ro), fa-ti un cont si posteaza la sectiunea Wishlist, ai grija sa respecti modelul de topic nou. Baietii profesionisti de acolo iti vor da sfaturi sa iesi cat se poate de bine. Bafta!