| CelebruAnonimus a întrebat:

Este dăunător telefonului, dacă-l lași conectat la încărcător mai multe ore după ce arată deja că e încărcat complet? De exemplu, telefonul meu se încarcă într-o oră și vreo 20 de minute. E dăunător dacă-l las toată noapte în priză?

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da afecteaza bateria daca il tii prea mult la incarcat, asta doar daca il lasi in fiecare seara la incarcat toata noapte daca se intampla de cateva ori nu are nimic

| christall a răspuns:

Da, slabeste bateria.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are nimic, telefoanele au un sistem prin care se opreste alimentarea cand ajunge la 100%, nu va pati nimic.

| Pool77 a răspuns:

Nu, majoritatea telefoanelor la 100% opreste alimentarea.
Adica pur si simplu nu se mai incarca, doar daca pica la 99% se incarca iar pana la 100%.

| HLucian a răspuns:

Salut. Bineinteles ca bateria in timp o sa se strice. Adica o sa tina din ce in ce mai putin. Sfatul meu e sa il incarci cand are 30% si sa il scoti la 90%. Asa ciclurile de incarcare sunt mai mici si mai eficiente. Funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Telefoanele noi nu mai incarca cand ajung la 100%
Deci nu, nu afecteaza

| darrio2007 a răspuns:

Din cate stiu, nu. Dar am observat la al meu (HTC Desire) daca il las toata noaptea la incarcat, se descarca mai repede. De atunci il incarc ziua.

| SpeedPrimer a răspuns:

Daca e smartphone are o functie care opreste incarcarea dupa ce a ajuns la 100%. Spre exemplu al meu se opreste la 100% si cand se descarca la 90% incepe din nou incarcarea. Depinde de la telefon la telefon la cat isi reincepe incarcarea unele la 90% altele la 95% 85% depinde